Alsólánc. A régi iskola üresen álló épülete napról napra rosszabb állapotba kerül, holott felújítás és tetőcsere után multifunkcionális épületként működhetne.
A nyolcszáz négyzetméteres hodályt 1989-ben adták át, de hibás statikája miatt már három év múlva alá kellett támasztani a tetőt, mely nem bírta el a terhelést.
Nyolcmillióból felújíthatnák
A nyolcszáz négyzetméteres hodályt 1989-ben adták át, de hibás statikája miatt már három év múlva alá kellett támasztani a tetőt, mely nem bírta el a terhelést. Az épületet csak 2002-ben nyilvánították életveszélyessé, addig iskolaként üzemelt, körülbelül harminc tanuló számára. A beázások miatt nagy darabokban hullik a vakolat, a termek dohosak, az elektromos vezetékek bármikor zárlatossá válhatnak.
Az iskolának és az óvodának a polgármesteri hivatal adott otthont, ahol a gyerekek szűkösen, de elférnek. A falu közepén búslakodó épület állaga azonban minden tél után rosszabb, a lapos tető a hó alatt bármikor beszakadhat. Hangácsi Mihály polgármester elkészíttette az épület félmillióba kerülő felújítási tervét. A tetőcsere és az átépítés hozzávetőlegesen nyolcmillió koronába kerülne, ám eddig csak ígéretek érkeztek, anyagi támogatás nem.
Az épületet nagyszerűen lehetne hasznosítani, működhetne közösségi házként, a gyerekeknek is lenne elég helyük, hiszen a nyolcszáz négyzetméteres alapterülettel eleve túlméretezték.
„Az oktatási intézményeket roma gyerekek látogatják, körülbelül harmincan, akik között van mentálisan visszamaradott is. Nekik a helybeli oktatás felel meg leginkább, ahol az ő igényeikhez igazítjuk a tempót és az oktatási-nevelési módszereket. Nem lenne jó megoldás, ha Buzitára kényszerülnének” – mondta lapunknak Hangácsi Mihály. A rosszul megtervezett épület pedig új tetővel, tetőtérrel nem ázna be, nem fenyegetné az összedőlés veszélye, és a falu sok mindenre kihasználhatná.”
Alsólánc polgármestere úgy véli, a ”roma problémát” helyben kell orvosolni, a gyerekek szintjének megfelelő helybeli oktatást kell biztosítani. A lakosság arányának változásai alapján Hangácsi Mihály „időzített demográfiai bombától” tart, mely egy-két évtized múlva kezelhetetlenné válhat. Az intézkedések egyik kulcsa pedig éppen a használaton kívül helyezett iskolaépület.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.