<p>Ráérősen tárgyalgatnak a pártok az elnökjelöltekről, senki nem bízik meg senkiben, inkább saját jelöltet indít.</p>
Nyitrán kezdenek tartani Kotleba inasától
Nem készülnek szélsőségesek elleni koalícióra a megyei választásokon induló pártok. Mivel több lehetséges elnökjelölt még nem jelentette be, indul-e a posztért, hiányzik a bizalom, és a mi Szlovákiánk Néppárt potenciális jelöltjét, Milan Uhríkot sem veszik igazán komolyan. Pedig épp a széthúzás és a túl sok jelölt miatt lehet esélyes.
Maga Uhrík ugyan hivatalosan még nem jelentette be a szándékát, de az, hogy az utóbbi hónapokban a megyei képviselő-testület ülésein és a megyei hivatal rendezvényein is rendszeresen részt vesz, saját pártja rendezvényein pedig erősen bírálja a mostani vezetést, arra enged következtetni, hogy megpályázza az elnöki széket. Mivel Nyitrán kevéssé ismert és eléggé fiatal is, a Smer abban bízik, hogy a konzervatív választók inkább Belica mellett tartanak ki. „Igaz, hogy nem sokat tett az elmúlt tizenhat évben, viszont nagyobb botrányai sincsenek. Komoly az esélye, hogy újra ő legyen a megyeelnök. Főleg, hogy a többi párt nem tud egy erős jelöltben megegyezni, és nem kezd már most kampányolni. De egyelőre csak tárgyalgatunk, senki nem bízik meg senkiben” – mondta lapunknak az egyik megyei képviselő.
Belica ötödször
A tárgyalgatásoknak pedig egyelőre semmi eredményük. A Smer az SNS-szel nem jutott dűlőre Belica támogatását illetően, a nemzetiek saját jelöltet indítanak Eva Smolíková személyében. Smolíková jelenleg az SNS alelnöke és parlamenti képviselője, 2016-ig hol valamelyik Nyitra környéki alapiskola igazgatója, hol középiskolai tanár volt. A megyében kevésbé ismert, értesüléseink szerint az SNS azért indítja, mert Andrej Danko saját jelölttel szeretné megerősíteni pártja pozícióját a megyei közgyűlésben. Szinte a nulláról kell indulnia, mert jelenleg csupán egyetlen képviselője van. Mivel a 67 éves Milan Belica már a Smer támogatásában sem volt biztos, korán, még tavasszal egyértelművé tette, hogy mégis indul. „A Smernek nincs más releváns jelöltje, úgyhogy elfogadták” – véli Daniel Balko politológus, a Šanca párt kerületi elnöke. Hónapokkal ezelőtt ugyan a Smer megszellőztette, hogy Ľubomír Jahnátekot indítaná az elnöki posztért, de a fogadtatást látva letett az ötletről: Belica ezt követően jelentette be, hogy újra indul, és már el is kezdte a kampányát – szokás szerint elsősorban a megyei fenntartású nyugdíjasotthonokban, de már az óriásplakátjaival is tele van az egész megye.
A Smer és az MKP
Tibor Glenda, a Smer kerületi elnöke nem kommentálta az SNS döntését, csak annyit erősített meg, hogy az MKP-val még mindig tárgyalnak Belica támogatásáról. Glenda szerint most nagyon jók a megyei közgyűlés pártfrakciói és az MKP, valamint a megyei elnök közti kapcsolatok, össze sem lehet hasonlítani a hangulatot azzal, ami 2005 és 2011 között volt.” Az akkori képviselő-testületben többségben volt az MKP, és Fehér Miklós megyei alelnök több döntése miatt annyira kiéleződött a helyzet, hogy utána évekig az MKP ellen tömörültek koalícióba a szlovák pártok. Ennek mostanra vége, a KDH már a képviselőjelöltekről sem akar tárgyalni a Smerrel. „A helyiek nem elleneznék, de a párt elnöke, Alojz Hlina kikötötte, egyetlen megyében sem állítanak velünk közös listát” – mondta Glenda. A listáról a Smer már csak az SNS-szel és a Híddal tárgyal.
Tétova ellenzéki blokk
Az ellenzéki blokkot egyelőre az SaS, az OĽaNO, a Nova, a Šanca és az OKS alkotja, de szeretnék megnyerni a KDH-t is. Az elnökjelöltjük Ján Greššo volt színházigazgató lehetne, aki az ifjabb Kováč elrablásáról szóló filmnek köszönhetően, amelyben az elnököt alakította, a figyelem középpontjába került. Az utóbbi hónapokban több kormányellenes akción is részt vett, legutóbb például a diákok által szervezett korrupcióellenes felvonuláson szólalt fel. Mivel az SaS és az OĽaNO közötti országos megállapodás szerint Nyitrán az utóbbi párt állíthat elnökjelöltet, Greššo támogatásában Igor Matovičé lesz a döntő szó. Az egykori színi direktor 2005-ben már megpályázta az elnöki posztot, akkor az első fordulóban a szavazatok 13 százalékával harmadik lett. A második körben Szigeti László visszalépett a javára, de a 26 százalék kevés volt ahhoz, hogy legyőzze Belicát. Ugyancsak másodszor indul az elnöki posztért Peter Oremus, aki a parlamenti választásokon az OĽaNO listáján szerepelt. Nagy kérdés, újra indul-e Tomáš Galbavý is, akit a legutóbbi megyei választásokon az MKP és a Híd is támogatott, és jelenleg a Híd tagja. Galbavý akkor a második fordulóba is bejutott, de Belica legyőzéséhez a 44,38 százalékos eredménye sem volt elég. Galbavý egyelőre szintén tárgyal. „Nyár elején bejelentem, hogyan döntöttem, mert komoly támogatás nélkül nincs értelme nekivágnom” – mondta.
Az MKP-nak nagy a tét
A tárgyalásokat Daniel Balko szerint az is bonyolítja, hogy az idei megyei választás már csak egyfordulós lesz, nincs lehetőség arra, hogy a pártok később zárjanak össze a jobban szereplő jelöltek körül – magyarázza. Ugyanakkor figyelmeztet arra is, hogy nem szabad bagatellizálni a helyzetet, sőt még Belica hatodik győzelmét sem lehet biztosra venni. „Nehogy itt is meglepetés érjen bennünket, mint négy éve a besztercebányaiakat” – utalt Kotleba váratlan győzelmére.
Nyitrán a Kotleba legközelebbi emberének tartott Milan Uhrík győzelmétől egyelőre senki sem tart, de azt mindenki biztosra veszi, hogy a Mi Szlovákiánk Néppárt képviselőjelöltjei szép számban szerezhetnek mandátumokat. Mint ahogy azt is, hogy a magyar pártok befolyása tovább csökken a megyében. Ehhez nagyban hozzájárul, hogy a két párt nem tudott megegyezni az együttműködésben. Az MKP ugyan bízik abban, hogy a regionális politizálásban erős, ezért is indít saját elnökjelöltet Farkas Iván személyében, de a 2001-es 30 mandátumnak azóta minden választáson csak a felét tudta megszerezni. Hogy idén sikerül-e javítani, az attól is függ, hogy a Híd végül melyik elnökjelöltet támogatja, és hogy a két párt közül melyikre teszik le a voksukat, ha egyáltalán elmennek szavazni a magyar választók.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.