Nyelv és számítógép – szeminárium Losoncon

Losonc. A helyi Nógrádi Könyvtár adott otthont nemrégiben a salgótarjáni Nógrád Megyei Tudományos Ismeretterjesztői Társulattal és több intézménnyel, szervezettel közösen rendezett Nyelv és számítógép című szemináriumnak, amelyen neves szakemberek adtak elő.

Losonc. A helyi Nógrádi Könyvtár adott otthont nemrégiben a salgótarjáni Nógrád Megyei Tudományos Ismeretterjesztői Társulattal és több intézménnyel, szervezettel közösen rendezett Nyelv és számítógép című szemináriumnak, amelyen neves szakemberek adtak elő.

A Magyar Nyelv Hete rendezvénysorozat keretében zajló szemináriumon Prószeky Gábor programozó, egyetemi tanár a számítógépes nyelvi ismeretekről szólt. Cége, a kizárólag számítógépes nyelvészettel foglalkozó MorphoLogic az egyetlen ilyen jellegű magyarországi intézmény. Prószeky számos példán keresztül mutatta be, hogyan segítheti egymást a nyelvészet és a számítástechnika. A különböző nyelvelemző és fordítóprogramok nyújtotta lehetőségekkel laikus és szakember egyaránt jól tud élni. Hallhattunk arról, hogy a világ nyelvei között hol a helye a magyar nyelvnek, hogy a honlapokon található hibák, elírások miként befolyásolhatják a nyelv fejlődését stb. Rendkívül érdekes volt annak elemzése is, hogy különböző szavakat milyen gyakran használnak az interneten és a WAP-os kommunikáció során.

A számítógép és irodalom kapcsolatát elemezte Képes Gábor költő, tanár és muzeológus. Szerinte a valódi irodalom egyelőre inkább a hagyományos formákat részesíti előnyben. A világhálón, a hipertextek világában ritkán találni valódi irodalmi értéket. Kísérletek természetesen vannak – ennek egyik példájaként idézte Papp Tibor költőt, a magyar vizuális költemények ismert alkotóját, annak Versgenerátor-programját említette. Sejtetni engedte, hogy lassan búcsút mondhatunk a hagyományos újságoknak és hirdetéseknek, mert azok szerepét átveszik a számítógépes megjelenítések.

Lanstyák István, a pozsonyi Comenius (Komenský) Egyetem oktatója, nyelvész Nyelvi problémák – emberi megoldások címmel tartott előadást. A határon inneni és túli magyar szakos egyetemi hallgatók közreműködésével végzett felmérések eredményeit mutatta be, hogy számos „nyelvi probléma” mesterséges, azok „megoldásakor” nem az „elkövetőket” kell bírálni, hanem az elfogadtatást kell előnyben részesíteni. „Megszólítottak minket a múltkor, hogy ne beszéljünk magyarul a teremben, mert az nem illendő, nem értik a többiek. Kicsit furcsálltuk a dolgot, mert egyrészt szünet volt, másrészt éppen a tanárnő szólított meg. Inkább abbahagytuk a beszélgetést” – idézett egy példát

B. Kovács István tanár, muzeológus, a Gömörország folyóirat főszerkesztője a lapot mutatta be.

A szeminárium kísérőrendezvénye a magyar számítástechnika történetét bemutató kiállítás volt, amely május közepéig tekinthető meg a Nógrádi Könyvtár szakkönyvtári részlegén. A Neumann János születésének 100. évfordulójára készült tárlatot annak összeállítója, Kovács Győző, a magyarországi Informatikatörténeti Múzeum Alapítvány tiszteletbeli elnöke mutatta be.

A találkozó résztvevőit a Nógrádi Könyvtár igazgatója, Pavol Urbančok, Losonc város regionális és vállalkozási osztályának vezetője, Želmíra Kolmárová és Pirót Eszter, a Tudományos Ismeretterjesztő Egyesület igazgatója üdvözölte. A losonci Kármán József Alapiskola és Óvoda tanulói kultúrműsorral léptek fel.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?