<p>A víz nem csak előnyöket jelentett és megélhetési forrást biztosított az embereknek, gyakran pusztulást és természeti csapást is jelentett – erősítette meg az a kiállítás, amelyet egy nemzetközi konferencia részeként nyitottak meg tegnap a Pozsonyi Állami Levéltár Vágsellyei Fióklevéltárában.</p>
Nemzetközi konfererencia a Csallóköz és a Mátyusföld jelentős folyóiról
A konferencia résztvevőit Novák Veronika, a levéltár igazgatója köszöntötte, amelyen egyebek közt szó volt a 19. század végi és 20. század eleji vízszabályozásról, a vízimalmok szerepéről, a Vág jelentőségéről II. Rákóczi Ferenc idejében. A Pázmány Péter Tudományos Társaság és a levéltár közös rendezvényén számos érdekes, új információt kapott a szakmai közönség. A vágsellyei levéltár folyosóin berendezett kiállítás gazdag anyaga pedig látványosan kiegészítette a konferencia anyagát. A gátak közé szorított, állandósult medrű – a meder különbözött a maitól – lényegesen befolyásolta a régió életét. A Vág azon részéről, amely Vágsellye környékére vonatkozik, egy 1111-ben keltezett oklevélből értesülhetünk. A holtágat Holtvág néven 1211-ben említik először hiteles oklevélben. A középkorban a Duna és mellékfolyói, valamint a Vág partján élő közösségek gyakran halászattal foglalkoztak. A járási székhelyhez közeli Vágtornócon királyi hálóvivők és királyi jégtörők éltek. Másutt királyi vidratenyésztők laktak. A törökök kiűzése után a Vág folyó főleg áruszállításra szolgált, zöldséget és egyéb árut szállítottak rajta elsősorban Pest irányába. Az áruszállításban Farkasd és Negyed lakói tűntek ki, a Vágon és a KisDunán később cölöpös malmok épültek, a kiállításon ilyen makettel is találkozhatunk. A tárlat első részében a halászatról, a folyóknak a mindennapi életben betöltött szerepéről értesül a látogató, majd bemutatják a naszádosokat és az áruszállításra használt folyami közlekedési eszközöket. Az irodalomkedvelők sem maradnak csemege nélkül, itt látható Sellyei-Miskovics József A tutajos és a kompos folyó című írásának kézirata.
Rendkívül látványos a kiállítás harmadik része, amely a malmokkal foglalkozik, de figyelemre méltók a hajómakettek, a halászhálók és a fonott kosarak. A látogató megismerkedhet a folyószabályozás kezdeteivel, a lakosok biztonságára felügyelő társulatok alakulásával. A kiállítás fontos része a községi szimbólumokat bemutató folyosó.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.