Október közepén Athénban, Görögországban zajlott az idei Légtorna Világbajnokság, ahol Szlovákiát egyedüliként a nemeshodosi lányok képviselték. Felkészítőjuk és edzőjük, Balódi Bouchareb Nikoleta avatott be a sportág és a versenyre való felkészülés titkaiba.
Nemeshodosi tornászlányok a világbajnokságon
A légtorna hazánkban viszonylag ismeretlen, de egyre inkább kedveltebb a gimnasztika, balett es tánc elemein alapuló, a cirkusz világából ismert akrobatikus elemekkel tűzdelt sportág. Jó erőnlétet és sok kitartást igényel, fejleszti a mozgáskoordinációt, a koncentrációt, a hajlékonyságot. Maga a produkció több méter magasban, látványos és harmonikus mozdulatokat eredményez. A légtorna eszközei közé sorolandók többek között a karika, hammock (kendő), silk, loops, spirál, trapéz, légtornász kocka és lengőrúd. Nemeshodosban, Balódi Bouchareb Nikoleta a légtorna különböző eszközeivel – pontosabban a hammock, karika, silk – pár éve kezdett látványsportként foglalkozni a mindannapi edzéseken kivül. Idén októberben már az athéni Légtorna Világbajnokságon két versenyzőjével szerepelt sikeresen.
„Tavaly szeptember végén neveztünk legelső versenyünkre a lányokkal, tulajdonképpen az volt a fordulópont, ami rávezetett erre az útra. Ez alatt az egy év alatt, a világbajnokságon kívül összesen hat megmérettetésen vettünk részt. Mindegyikről dobogós helyezéssel tértünk haza” – avatott be az edző.
A versenyekre való felkészülés, az alapórákon túl, heti három-négy alkalmat igényel a versenyzőktől. Ezeken az órákon a kardióedzésekre, a nyújtásokra és a koreográfiát alkotó elemekre koncentrálnak. A versenyen nagyjából egy tízméteres kendőn mutatják be a koreográfiát a versenyzők, egy produkció három-négy percig tart. A szabályzat szerint a versenyző nem léphet le a kendőről ez idő alatt. Minden koreográfia egy harminc másodperces talajgyakorlattal kezdődik, ahol a versenyző a gimnasztikai elemeket mutat be. A zsűri a gyakorlatokon kívül minden egyes apró mozdulatra, testtartásra odafigyel, de még a mimikára, ruhára, sminkre és a hajra is.
„Magyarországon közkedveltebb a légtorna, több jól működő egyesülete van a sportágnak, professzionális szinten művelik. Szlovákiában ez a sportág még gyerekcipőben jár, ezért minden kérdésemmel a Magyar Levegősportok Szövetségéhez fordulok, akik mindig nagyon segítőkészek” – folytatta az edző.
„A versenyek nagy részét éppen ezért Magyarországon abszolváljuk. Júniusban is ott jártunk, amikor az országos bajnokságon sikerült megszerezni a kvalifikációt a világbajnokságra” – magyarázta Nikoleta.
Az athéni Légtorna Világbajnokságon a nemeshodosi lányok, a tizenegy éves Nagy Csenge és a tizenhárom éves László Réka hammock junior amatőr kategóriában a nyolcadik és kilencedik helyen végeztek, kategóriájukban tizenkettek indultak. Az athéni vébén a világ 18 országának, több mint 300 versenyzője vett részt, 377 versenyszámban. Ebből Magyarországot ötven sportoló képviselte. Nikoleta elmondta, hogy teljesen egyedül készíti fel a lányokat a versenyekre, ő találja ki a koreográfiát, tervezi meg a ruhákat, és a sminket is ő készíti.
„Több mint tíz éve dolgozom edzőként, ez idő alatt fokozatosan fejlődött a légtorna stúdiónk és foglalkozásaink. Több fellépesünk is volt, majd jött a versenyzés világa. Nagy öröm és lehetőség volt, hogy mi képviselhettük Szlovákiát a világbajnokságon. Abban, hogy kijutottunk a vébére rengetegen segítettek, ez is bizonyítja mennyire összetartó légtorna család vagyunk. Minden siker közös sikerként minősül számomra. A célunk a jövő évre újra kijutni a világbajnokságra és »mivel úgy tartom, ha már álmodunk, álmodjunk nagyot« dobogós eredményt elérni” – zárta az eltökélt edző.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.