Nem égetik, mossák a szennyest

Három éven belül több mint 20 ezer tonna éves kapacitású veszélyeshulladék-égetőnek kellene épülnie Vágtornóc közelében, elsősorban a Duslo, de más üzemek ipari és vegyi hulladékának feldolgozására. A kétmilliárd koronás beruházást uniós támogatással kívánja megvalósítani a Nyitra Megyei Önkormányzat, és bár még csak a tervek kidolgozásánál tart, a projektum máris veszélyben van.

A Duslo vegyi hulladékát is a Vágtornóc közelében építendő égetőben kellene feldolgoznNina Michalíková felvételeNemcsak azért van veszélyben, mert a környékbeliek tiltakoznak a létesítmény környezetszennyező hatásai miatt, hanem elsősorban azért, mert az előkészítés végett létrehozott Nisak részvénytársaság háza táján is gondok vannak.

Mi került egymillióba?

Az idén májusban alakult társaság feladata az lett volna, hogy előkészítse a vágsellyei veszélyes hulladékégető felépítését, és kidolgozza azt a pályázatot, amelynek révén támogatást kaphatna az EU kohéziós alapjából. A projektum szakmai színvonalára és a határidők betartására már csak azért is fokozottan kellett (volna) ügyelniük az illetékeseknek, mert ez az egyetlen szlovákiai tervezet, amely a hasonló beruházások versenyében Brüsszelben eséllyel indulhat. A Nisak létrehozására vonatkozó javaslatot első ízben Fehér Miklós, a megyei önkormányzat alelnöke terjesztette elő, de akkor nem szavazták meg. Pár héttel később, amikor Ján Kovarčík HZDS-es képviselő állt elő egy – részben módosított – javaslattal, a megyei képviselő-testület már jóváhagyta, hogy az igazgatói posztot Fekete Ferenc töltse be, és azt is, hogy a megalakult társaság 50 milliós hitelt vehessen fel. Az új igazgató feladata volt a bank kiválasztása és a Nisak működési tervének kidolgozása már – utóbbit a megyei elnök augusztus 16-án hagyta jóvá, de ugyanakkor a megyei képviselő-testület pénzügyi bizottsága javasolta az átdolgozását és bizonyos részek pontosítását. „Az idő sürgetett, mivel az EU-pályázatot márciusig be kell nyújtani, és a kidolgozása komoly szakmai munkát igényel, ezért lényegében szabad kezet adtunk a Nisak igazgatójának. Októberben azonban, amikor számon kértük az addig elvégzett munkát, kiderült, hogy nem tud elszámolni az elköltött pénzzel, mert semmiféle konkrét eredményt nem láttunk” – mondta lapunknak Fehér Miklós. „Igazgatói jogkörével élve ugyan kifizetett két pénzügyi, jogi, és befektetési tanácsadással foglalkozó személynek fejenként 500–500 ezer koronát, de azt a mai napig nem tudja felmutatni, hogy az ő munkájuknak milyen hozadéka volt a pályázat kidolgozása szempontjából, pedig erre többször is felszólította őt az igazgatótanács. Ráadásul még az igazgatótanács november ötödikére tervezett ülése előtt, november harmadikán, Milan Belica nyitrai megyei elnök visszavonta a testület egyik tagjának, Berta Zoltánnak az engedélyét, azzal az indoklással, hogy a megyei hivatal alkalmazottjaként nem szerencsés dolog részt vennie a megye által létrehozott társaság irányításában. Ezzel egyértelműen azt szerette volna elérni, hogy az elnökség ne tudja megvonni a bizalmat az igazgatótól„ – állítja Fehér Miklós.

A jogkörök megvonásától a leváltásig

November 5-én azonban Nisak öttagú igazgatótanácsa mégsem hagyta jóvá a társaság tevékenységéről és helyzetéről szóló beszámolót, és visszavonta az igazgató jogköreit. Fehér ennek alapján javaslatot terjesztett be a megyei elnöknek, hogy november 12-ére hívja össze a társaság közgyűlését. Milan Belica ezt a megszavazott előterjesztést nem írta alá, de tulajdonképpen a képviselő-testület meghatalmazása nélkül november 15-re hirdette meg a közgyűlést a szóban forgó programpontokkal. Ezen az ülésen a tulajdonosi jogokat gyakorló megyei elnök leváltotta Fekete Ferencet azzal az indokkal, hogy többszöri felszólítás után sem teljesítette az igazgatótanács határozatait. A Nisak alapszabályzata szerint az új elnök megválasztásáig az igazgatótanács elnöke, Finta Adrianna képviseli a társaságot.

Milan Belica a történtekkel kapcsolatban azt nyilatkozta, hogy véleménye szerint az MKP-n belüli konfliktusról, személyes ellentétekről van szó, és a képviselők most ezeket akarják megoldani akár azon az áron is, hogy az uniós pályázatokat nem sikerül időben kidolgozni és a megye elesik a többmilliós támogatástól. „Ez hatalmas lehetőség lenne számunkra nem csupán környezetvédelmi szempontból, mert állítom, hogy a hulladékégető nem veszélyeztetné a környékbeliek egészségét, és kétszáz új munkahelyet is jelentene. Várom a javaslatokat az igazgatótanács két új tagját illetően, és remélem, hogy november végéig sikerül rendeznünk ezt a kellemetlen ügyet. Javasolni fogom, a társaság alapszabályzatának megváltoztatását, azt, hogy minden egyes pénzügyi tranzakciót az igazgatótanács két tagjának kelljen aláírni és azt is, hogy az igazgató ne legyen egyben az igazgatótanács tagja is. A megyei önkormányzat teljes garanciát vállalt az ötvenmilliós hitelért és ha nem tudunk élni ezzel a lehetőséggel, akkor meg kell nevezni a felelősöket, akinek az érdekellentétei és személyes averziói miatt időt és pénzt veszítünk” – mondta Belica. Kérdésünkre, hogy a Nisak leváltott igazgatójától, Fekete Ferenctől várnak-e még magyarázatot, azt felelte, hogy szerinte ebben az esetben nem csak az igazgató, hanem az egész igazgatótanács, sőt, a megyei képviselő-testület is hibázott, mert hagyta, hogy idáig fajuljanak a dolgok.

A volt igazgató cáfol és tagad

Fekete Ferenc sem a leváltásával, sem az egymilliós kifizetéssel kapcsolatban nem kívánt nyilatkozni, mindössze annyit mondott, hogy minden fillérrel el tud számolni. „A megyei képviselő-testület pénzügyi bizottsága elé terjesztettem a pontos kimutatásokat, dokumentumokat és azt is elmondtam, milyen érdekek állnak a menesztésem hátterében, de ezt nem kívánom nyilvánosságra hozni. Politikai harcok és helyezkedések áldozata vagyok, pontosan tudom, kiknek miért áll érdekében, hogy engem eltávolítsanak a Nisak éléről. Részletesen kimutattam, hogy a szakértők milyen munkát végeztek, banki analíziseket, hitelszerződések kidolgozását, ezt minden megyei képviselő láthatta. Szó sincs arról, hogy én többszöri felszólítás után sem tudtam volna elszámolni. Három vagy négy jelentést adtam le hivatalosan a pénzügyi bizottságnak, ezekben bárki utánanézhet, hogy a Nisak gazdálkodása transzparens, és minden elköltött fillér indokolt volt. Nem igaz, hogy visszaéltem volna a jogköreimmel, ellenkezőleg Fehér Miklós volt az, aki mindenféle jogalap nélkül beavatkozott a részvénytársaság ügyeibe és megrágalmazott engem.” Kérdésünkre, kíván-e feljelentést tenni az igaztalan vádak miatt, és jogi úton követel-e elégtételt, Fekete Ferenc nem válaszolt. Azt is megkérdeztük, hogy véleménye szerint, szerepe volt-e a leváltásában a komáromi járási MKP szervezeten belüli ellentéteknek, de a válasz ismét sokat sejtető hallgatás volt. Azt azonban Fekete Ferenc elmondta, hogy a történtek ellenére is marad az MKP tagja, mert „nem Fehér Miklósért lépett be a pártba”.

A pénzügyi bizottság vizsgálódik

Fekete Ferenc ügye azonban az igazgatói posztról való leváltással nem zárult le teljesen, a megyei képviselő-testület pénzügyi bizottsága a tőle kapott beszámolók alapján vizsgálja az egyes döntések hátterét és az esetleges személyes érdekeltségeket is. Farkas Iván, a pénzügyi bizottság elnöke elmondta, hogy az igazgató jelentésén kívül bekérték a Nisak igazgatótanácsának, a felügyelő bizottságnak és a megyei alelnöknek, Fehér Miklósnak a beszámolóját is, mert őt bízta meg a megyei elnök, hogy a Nisakkal kapcsolatos dolgokat koordinálja. „A érintett feleket két ülésen is meghallgattuk, sőt még a november 16-ai ülésen is mindenki kifejthette az álláspontját, de a pénzügyi bizottság egyelőre nem hozott döntést, és az igazgató jelentését sem fogadta el. A szóban forgó igazgatói jelentésben felmerült dolgokkal kapcsolatban várjuk az igazgatótanács, valamint a felügyelő bizottság reakcióját, és a pénzügyi bizottság, majd mindezen információk kiértékelése után fogja megfogalmazni az ajánlását, amelyet a képviselő-testület elé terjeszt” – fejtette ki Farkas Iván.

Mivel a megyei elnök már november 16-án elég meggyőzőnek tartotta az igazgatótanács érveit és leváltotta Fekete Ferencet, ezen a tényen a pénzügyi bizottság jelentése sem változtat. De az egész ügy megítélésében és abban, hogy kik kerülhetnek a Nisak igazgatótanácsában megüresedett helyekre, még komoly szerepe lehet. Ha mégsem sikerül minél hamarabb kibogozni a szövevényes gazdasági és politikai érdekekből, valamint személyes konfliktusokból szőtt hálót, akkor könnyen megtörténhet, hogy a már komoly pénzekbe került pályázat végül meg sem érkezik Brüsszelbe. Bár Vágtornóc környékének lakó –és nem kizárt, hogy mások is – ennek örülnének a legjobban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?