<p>Az anyanyelvű oktatást népszerűsítő multimédiás projektet dolgozott ki az alapiskolai beiratkozáshoz kapcsolódóan az Anyanyelvünkért Polgári Társulás. Különlegessége, hogy négy nyelven, magyarul, szlovákul, ruszinul és roma nyelven szólítja meg az iskolaválasztás előtt álló szülőket és a gyerekeket.</p>
Négy nyelven népszerűsíti az anyanyelvű oktatást az Anyanyelvünkért Polgári Társulás
Az anyagot Cúth Csaba, a társulás elnöke tegnap mutatta be újságíróknak. „Az elmúlt években több, beiratkozás előtti népszerűsítő program kidolgozásában vettem részt – mondta. – A mostani kissé eltér az eddigiektől, először is abban, hogy a személyes találkozások mellett főleg az elektronikus médiára fókuszálunk, a különböző videómegosztókon keresztül igyekszünk eljutni a célcsoportokhoz. Másrészt a magyar mellett a Szlovákiában élő további két nagyobb lélekszámú kisebbséget, a romákat és a ruszinokat is bevontuk a projektbe, de szólunk a többségi nemzethez tartozókhoz is. Úgy gondoljuk ugyanis, hogy a nemzetiségek erőfeszítései mit sem érnek, ha nem tudjuk mondanivalónkat, érveinket a szlovákok felé is tolmácsolni.”
A projekt részét képezi egy információs kiadvány – amelyben a nemzetiségek képviselői magukról és az anyanyelvi oktatás fontosságáról írnak –, majd szakmájukban sikeres emberek – színész, közgazdász, szociológus, pedagógus – saját tapasztalataikat osztják meg az iskolaválasztás előtt álló szülőkkel. A gyerek számára egyszerű számítógépes játékot állítottak össze a szerkesztők, amelyek megoldása során az adott nemzetiségről tudhatnak meg érdekességeket. A játék, a kisfilmek és a tájékoztató anyag megtalálható a polgári társulás honlapján (www. anyanyelvitarsasag.sk), de pen drive-on (USB-kulcson) és kiadvány formájában is eljuttatják azokat az érintettekhez. Az anyag népszerűsítésében és terítésében az egyes nemzetiségi szervezetek, valamint a kisebbségi módszertani központ is szerepet vállalt.
Cúth Csaba úgy véli, a kisebbségi létet nem hátrányként kellene megélni. „Kampányunkkal arra is szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy kisebbségi helyzetünket ne sorscsapásként, sokkal inkább előnyként fogjuk fel: ennek köszönhetően könnyen el tudunk sajátítani két nyelvet, két kultúrát ismerhetünk meg. Persze, ez akkor igaz, ha az alapszintű tudást anyanyelvünkön, anyanyelvű iskolában szerezzük meg” – tette hozzá.
Beiratkozás 2012 - a film az Anyanyelvünkért Polgári Társulás megbízásából készült
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.