Naptárkiállítás állítja meg egy pillanatra az időt

Léva. Peter Holba több évtizedes szerteágazó gyűjtői tevékenységéből nyújt ízelítőt a Barsi Múzeum legújabb tárlata. A Kapitány-lak kiállítótermében több mint száz év kalendáriumaival, naptáraival ismerkedhet meg a látogató.

A Meg-megállni az időben című tárlaton időbeli és tematikus egységekbe rendezve 1740 kiállítási tárgy látható. Holba a múzeumlátogató segítségére siet, és a külső jegyek alapján tíz pontból, a tartalmi jellemzők szerint pedig négy pontból álló kategóriát kínál.

Az almanachok és kalendáriumok (amelyek könyvszerű, részben a naptárt, részben érdekes olvasmányokat kínáló kiadványok), a klasszikus naptárak havi beosztással, a zsebnaptárak, a „tépős” falinaptárak, a plakátszerű naptárak, a textil falinaptárak, a háromhavi felosztásúak, az asztali naptárak, a kártyanaptárak és a különböző, nem hagyományos formájú, különleges anyagból készült kalendáriumok (ide tartoznak a folyóiratokban szereplő naptárak is) – ezek a formai jegyek alapján meghatározott fő típusok.

A tartalom alapján beszélhetünk általános és munkanaptárakról, határidőnaplókról, a második kategória a tematikus naptárak, a harmadik kategóriába a vállalati naptárak tartoznak, melyek lehetnek készen átvett termékek a cég logójával, de lehetnek kifejezetten a cég igényei szerint kivitelezettek. A negyedik típus a vállalkozói naptár, amelyek a naptárrészen kívül javarészt reklámfelületből állnak.

A két kiállítóterem szinte zsúfolásig megtelt a gyűjtő szerint az élet ritmusát adó, az idő múlását számoló tárgyakkal, melyek megérdemlik, hogy egy pillanatra megtorpanásra késztessenek bennünket, hogy élvezzük a szépségüket. Mélázzunk el egy kicsit, ne rohanjunk tovább!

A tárlókban láthatjuk a kisebbségben – Magyarországon, Szerbiában, Amerikában – élő szlovákok kalendáriumait, a folyóiratok, a Nők Lapja, a Ludas Matyi népszerű évkönyveit, idegenforgalmi célú színes poszterkiadványokat a különböző egzotikus (vagy éppen közeli, de kellően nem ismert) tájakat ismertető színpompás fotókkal. Közkedveltek a művészeti naptárak; nemcsak egyes képzőművészeket mutatnak be, hanem híres galériákba is elkalauzolnak. A szecesszió, az ukrán képzőművészet, Munkácsy Mihály, Imrich Weiner-Kráľ, Lőcsei Pál mester alkotásai, valamint magyar csataképek és más tematikus összeállítások láthatók a naptárakon. Nem hiányozhatnak a gyűjteményből az erotikus, az iparművészeti, a néprajzi, a vadász- és kertésznaptárak. Érdekességnek számítanak a szakszervezeti kiadványok, a szövetkezetek különféle kalendáriumai, a zarándoklatokra kiadott, egyes búcsújáró helyekhez kötődő naptárak is. Bibliai vezérfonalak és szeretetnaptárak is gazdagítják a vallásos kiadványok gyűjteményét. Külön fejezet a családi kalendáriumoké (a legendás Kincses Kalendárium is ide tartozik a szlovákiai magyar Madách Naptárral és a 2003-ben és 2005-ben kiadott Lévai Kalendáriummal). A naptárak voltak már „nemzetiek”, a „család barátai”, a gazdasszonyok tanácsadói és népnaptárak. Az egyik legrégebbi az 1879. évi közönséges évre szóló Bucsánszky Alajos Nagy Képes Naptára, amely évben a Merkúr volt az uralkodó planéta. „Merkur a görögök hajdani korában,/ Róma és Karthago virágzó szakában,/ A kereskedésnek volt egyik Istene,/ Nagy volt és igen szép akkor még Athene!” – olvashatta a nép mindjárt a borítón. A harmincas évekből többek között Vlasta Burian kalendáriuma, Kárpáti, Hanza Szövetkezeti és Hangya Naptár látható, valamint 1939 és 1940 fordulójáról a Jókedvű Pista bácsi és az a jelző nélküli János bácsi naptárai szemlélhetők. Eszperantó naptár a kilencvenes évekből és 1958-as sportkalendárium, icipici sematikusak és ódon irodalmiak, funkcionálisan dísztelenek és harsányan színesek, atipikus alakúak – mind ott sorakoznak az üvegek mögött vagy a falakon. Szeptember 18-ig mindenki fölfedezheti, kiválaszthatja a maga kedvencét.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?