A pedagógusok szerint a Vágsellyei járás több magyar iskolájában is főként a napközi otthonok működtetését nehezíti meg, veszélyezteti a nemrég bevezetett fejkvótarendszer.
Napközi otthonokat veszélyeztet a fejkvótarendszer
Éppen elérik az országos átlagot
A helyi 1–4. osztályos kisiskolába jelenleg 21 diák jár. Az 1.és a 3., valamint a 2. és a 4. évfolyam összevont osztályokban tanul. Molnár Péter igazgató örömmel tájkékoztatott arról, hogy míg tavaly csak két elsőst írattak az iskolába, jövőre hatan kezdik meg tanulmányaikat. Mivel a negyedik osztályt a mostani tanévben négyen végzik el, jövőre 23 tanulója lesz a tanintézménynek. Egy-egy osztályban statisztikailag 11,5 a tanulók száma, ami éppen megfelel az országos átlagnak. Ebből az átlagból indult ki az alapiskolák finanszírozási rendszere is, úgyhogy a fejkvótát illetően egyelőre nincs probléma. Nem tudni azonban, mi várható két-három év múlva, de a demográfiai mutatók alapján úgy tűnik, kevesebb lesz a gyerek. Az igazgató szerint az önkormányzat aktívan hozzájárul az alapiskola működéséhez. „Ez abból a szempontból is fontos, mert a faluban az iskola a kultúra mozgatója” – jegyezte meg az igazgató. A magyar alma materrel egy épületben, de külön igazgatóság alatt működik a szlovák alapiskola, ahol idén összesen öt gyerek tanul; közülük hárman kimaradnak, és jövőre csupán egy elsős jön. Molnár Péter szólt a vágkirályfai polgármester elképzeléséről is, hogy a községben regionális iskolaközpont létesüljön. „Ez talán nem is volna rossz, de Vág-hosszúfaluról a tanulók nem komppal, tehát nem a Vág folyón keresztül, hanem iskolabusszal utaznának. Ha négy-öt falu iskolása oda járna, az több mint száz gyereket jelentene, és így már fenn lehetne tartani az iskolát. Ez azonban távlati terv, egyelőre a hosszúfalui polgármesterrel közösen arra törekszünk, hogy Vág-hosszúfalun megmaradjon az iskola” – jegyezte meg az igazgató.
Vágkirályfa
Egésznapos iskola az elsősöknek
A helyi kisiskolában jelenleg 23 gyerek tanul, az 1. és 3., valamint a 2. és a 4. évfolyam összevont osztályokban. Az 5. évfolyamtól a szomszédos Vágsellyére járnak a tanulók, akárcsak Vághosszúfaluról. Idén öt gyereket írattak első osztályba, ami eggyel kevesebb, mint a mostani elsősök száma. Jövőre azáltal is csökken a létszám, hogy idén hét negyedikes megy el. Nagy Matild igazgatónő sajnálja, hogy nem lesz több elsős, mert a jövő tanévől éppen az ő számukra egy új nevelési formát, az úgynevezett egésznapos iskolát is bevezetik. „Ez azt jelenti, hogy a napközi otthonban külön csoportban lennének az elsősök. Táska nélkül járnának haza, és egész nap úgy foglalkoznánk velük, hogy abba beleférjen a játék is, a tanulás is, a házi feladatot is itt készítenénk el” – tájékoztatott. Mint mondta, ez egy újfajta nevelési mód, amit a gútaiak már kipróbáltak, és nagyon jó visszhangja volt a szülők körében is. Új tanerő fevételét nem igényelné ez a módszer, mert az igazgatónő úgyis az elsősökkel foglalkozik, és az egésznapos foglalkozást is ő vállalná.
Sókszelőce
Több elsős, kevesebb diák
Az Osztényi Leander Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola a helyi magyar óvodával egy igazgatóság alatt, összevont intézményként működik. Czanik Miklós igazgatótól megtudtuk, az iskolába 127 diák jár. A jövő tanévre 16 elsőst írattak be, ami néggyel több, mint tavaly, ám a tanulók létszáma így is kevesebb lesz jövőre, mivel idén 19 kilencedikes fejezi be az iskolát. Egyelőre működik a napközi otthon is, de ennek a léte bizonytalan. „Ha ugyanis a jelenlegi fejkvótarendszer marad fenn, 60 gyerekre számítódik egy pedagógus” – véli az igazgató. Az összevont intézménynek jelenleg 18 alkalmazottja van, az iskolában 12 pedagógus és 2 nevelőnő, az óvodában 4 pedagógus dolgozik. Az óvodába idén 32 gyereket írattak be. A demográfiai mutatók szerint a következő években is lesz 30-33 iskolás korba érő gyerek, így a teljes szervezettségű iskola léte nincs veszélyben.
Deáki
Örvendetes létszámnövekedés
A helyi teljes szervezettségű alapiskolába 128 gyerek jár, a tanári kar 14 pedagógusból és két nevelőből áll. Idén 10 elsősük van, ugyanennyit írattak be a jövő tanévre is, de Renczés Dániel igazgató örömmel közölte, hogy az azt követő tanévben 15 elsősre számítanak. Nagyon jó a kapcsolatuk a helyi magyar óvodával, és a beíratkozási program keretében évente játékos formában közös programot készítenek az óvodásokkal. A napközi otthon egyelőre két csoporttal működik, mintegy 40 gyerekkel, ám a jövő iskolai évtől kénytelenek lesznek egy csoportra redukálni a napközit. Pedig a külön foglalkozás az iskola szép eredményeihez is hozzájárul. A legutóbbiak közül az igazgató megemlítette, hogy a Tompa Mihály Országos Vers- és Prózamondó Verseny járási fordulójában 6 kategória közül háromban első, egyben pedig harmadik helyezést értek el a deáki gyerekek.
Pered
Ősztől tizenhét új kisdiák
A helyi alapiskolában 204 gyerek tanul, a jövő tanévre 17 elsőst írattak be, a mostani elsősök száma 18. Egy évvel korábban sokkal jobb volt az arány, a mostani másodikosok 29-en vannak, de Jurás Lívia igazgatónő szerint a 2003/2004-es tanév rendkívüli volt, akkor a beíratkozási „versenyt” is a peredi alapiskola nyerte, mert a Vágsellyei járásban ide íratták a legtöbb gyereket. A demográfiai mutató itt is csökkenő tendenciát mutat. A napközi otthont 22 tanuló látogatja, de ezzel itt is gondok vannak. Az igazgatónő szerint a jelenlegi fejkvóta mellett ennyi gyerekkel nem tartható a napközi, mert ott minden nevelőre legalább 50 gyereknek kellene jutnia. Az iskola tantestülete 19 fős, de nem mindegyikük dolgozik teljes órakötelezettséggel; statisztikai számmal kifejezve 17,1 pedagógusa van az iskolának.
Zsigárd
Szlovák óvodából magyar iskolába
Idén kilenc gyermeket írattak első osztályba, ami kettővel több, mint a jelenlegi elsősök száma. Jelenleg kilenc osztályban 90 tanulója van a helyi magyar alapiskolának, amit Katona Ilona igazgatónő eléggé siralmas helyzetnek tart. Tervezik, hogy a magyar és a szlovák óvodát is az iskolépületbe költöztetik, és mert az 1–4. osztályos szlovák iskola már jelenleg is ebben az épületben van, az összevonás után négy intézmény működne egy fedél alatt. Az összeköltöztetést főként takarékossági szempontok indokolják. Egy ilyen lépés megtételéhez az épület átalakítására is szükség van, amihez pályázaton igyekszik pénzt szerezni az önkormányzat. A magyar óvodában jelenleg 19, a szlovákban pedig 20 gyerek van, de ez nem tükrözi az iskolai beíratkozási arányt, mert a szlovák óvodába járó gyerekek közül is sokat a magyar iskolába íratnak.
Vágfarkasd
Karcsúsítás a napközi otthonban
A helyi magyar alapiskolában 21 a mostani elsősök száma, a jövő tanévre pedig 24 gyermeket írattak be. Mátyus Rózsa igazgatónő azt is elmondta, hogy az utóbbi öt évben sohasem csökkent húsz alá a beíratottak száma; általában 22-24 új tanuló érkezett. Néhányan vannak itt a szomszédos Negyedről is, ugyanis a két falu teljesen összeépült, és a negyediek egy részének közelebb van a farkasdi iskola. Pillanatnyilag egy épületben van a szlovák és a magyar alapiskola, egy másikban a magyar és a szlovák óvoda, de mind a négy intézmény külön igazgatóság alatt működik. A napköziben április elsejétől változás állt be, kánytelenek összevonni a mostani két csoportot. Jelenleg még 33 gyerekkel két csoportban foglalkoznak, ám egy csoportba vonják össze őket, és a két nevelőnő közül az egyiknek kénytelenek felmondani. Ám a megmaradó nevelőnő állása is csak június végéig biztosított. Azt, hogy mi lesz jövőre, egyelőre nem tudni. Ráadásul félő, hogy több gyereket kivesznek majd a napköziből, mert egy közös csoportban nem lehet velük úgy foglalkozni, mint eddig a kettőben. Ugyanakkor a 33 gyerek közül 21-nek a szülei munkába járnak, úgyhogy nem tudnak mindjárt az iskola után a gyerekekkel lenni.
Negyed
Rémisztő demográfiai mutatók
Szeptembertől húsz elsős jár majd a teljes szervezettségű helyi alapiskolába. Ez Krommel Gabriella szerint is örvendetes növekedés, hiszen tavaly 13, tavalyelőtt 9 volt a beíratottak száma. Ám az igazgatónő elárulta, a jövőben nem számíthatnak ilyen jó arányokra, mert a demográfiai mutatók rémisztőek, öt év múlva legfeljebb 6-7 elsősre számíthatnak, és jó, ha ebből négyet-ötöt íratnak a magyar iskolába. A tanulók teljes létszáma jelenleg 192. A napközi otthon 42 tanulóval működik, egyelőre még két csoportban, de félő, hogy a fejkvótarendszer arra kényszeríti majd a fenntartót, hogy összevonja a két csoportot, és akkor az igazgatónő szerint sok gyereket kivesznek majd a napköziből. „Ugyanis a szülők igénylik, hogy a gyerekek a házi feladatot is itt készítsék el. Képtelenség 42 tanulóval egy csoportban felkészülni a következő napra, hiszen öt évfolyam tanulói lennének együtt. Ha viszont sok gyereket kivesznek a napköziből, az új helyzethez szabott fejkvóta a megmaradó egy nevelő bérére sem lesz elegendő” – érvel az igazgatónő. Krommel Gabriella úgy véli, az ilyen finanszírozási rendszer a napközi otthonok megszüntetéséhez vezethet, pedig a szülők is nagyobb biztonságban tudhatják a gyerekeiket, ha azok délután négyig-ötig az iskolában vannak, és nem az utcán csellengenek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.