Nagytakarítás szlovákiai módra

Tornalja/Rimaszombat. Jóformán semmit nem tudnak vagy csak hiányos információi vannak a gömöri önkormányzatoknak a Takarítsuk ki Szlovákiát környezetvédelmi kísérleti programról. Így akár azokról a támogatásokról is lemaradhatnak, amelyek a települések illegális szemétlerakatainak felszámolásához nyújtanának anyagi támogatást.

Sok az illegális szemétlerakatSzekeres Éva felvételeA Takarítsuk ki Szlovákiát programot a Greenpeace és a Környezetvédelmi Minisztérium indította el ez év április 22-én. Arra kérik a polgárokat, hogy ha illegális szemétlerakatról van tudomásuk, jelentsék az illetékes Körzeti Környezetvédelmi Hivataloknál. A program része az is, hogy négy szlovákiai, hulladékgazdálkodással foglalkozó cég az illegális lerakatokból származó szemetet ingyen elszállítja és tárolja. Ez az utóbbi információ azonban vagy csak részlegesen, vagy egyáltalán nem jutott el például a gömöri településekhez. A programot meghirdető szaktárca és a Greenpeace mellett a községekkel való kapcsolattartás és a program népszerű?sí?tése a Szlovákiai Városok és Falvak Társulásának dolga lenne. A társulásnak állítólag már április 18-án el kellett juttatnia minden információt, valamint a területileg illetékes hulladékgazdálkodási cég elérhetőségeit a településekhez. Elvileg az ingyenes elszállítás és raktározás lenne a falvak számára a legnagyobb ösztönző erő, de éppen erről a lehetőségről nem tudnak sokan. Több polgármester csak a napokban, lapunktól értesült a lehetőségről. A szemét ingyenes elszállításának és raktározásának lehetőségéről a Rimaszombati Körzeti Környezetvédelmi Hivatal munkatársai sem tudtak. Az illegális szemétlerakatok ügyében már vizsgálódnak a Rimaszombati járásban. Számukra azonban a hulladékgazdálkodást szabályozó törvény betartatása az egyedüli lehetőség. A törvény szerint az illetékes önkormányzatok felelősek a szemétlerakatok felszámolásáért. Ha ezt nem teszik meg, akkor pénzbüntetés is kiszabható rájuk. A bejelentések után biztosan megszaporodik a hivatal dolga, az önkormányzatok pedig azon kezdhetnek gondolkodni, honnan teremtik elő a pénzt a szemétlerekat felszámolására vagy a büntetés kifizetésére. Alig egy hónappal ezelőtt a Nagykürtösi járásban több falura szabtak ki pénzbírságot az illegális szemétlerakatok miatt. Olyan is előfordult, hogy a rimaszombati járásbeli Kálosa községben a már beindított Takarítsuk ki Szlovákiát program ideje alatt körülbelül 40 ezer koronát (1250 euró) fizettek ki a községi költségvetésből illegális szemétlerakat felszámolásáért – ennek az összegnek a jelentő részét éppen az elszállításért és raktározásért kellett kifizetni. Máté Ferenc, Kálosa polgármestere is azt nyilatkozta lapunknak, semmilyen információt nem kaptak a kísérleti programról. Tornalján évente tíz-tizenkét illegális lerakat keletkezik, ezt félévente próbálja meg ismételten felszámolni a város, szinte reménytelen küzdelmet folytatva a szemetelőkkel. Dubovský László polgármester szerint ha tudtak volna a programról, biztosan kihasználnák a lehetőséget.

Peter Višváder, a környezetvédelmi tárca szóvivője szerint nem is lehet a rendelkezése álló pénzből az országban lévő, körülbelül hatezer illegális szemétlerakatot felszámolni, de legalább el kell indítani a nevelő és figyelemfelkeltő programot. A szóvivő szerint a polgármestereknek figyelniük kell a pályázati kiírásokat, s aki lemarad, az magára vessen. Višváder úgy tudja, nyugat Szlovákiában nagy az érdeklődés és jók a tapasztalatok a programmal. A Szlovákiai Városok és Falvak Társulása a szóvivő tudomása szerint minden települést tájékoztatott erről a lehetőségről. A megkérdezett települések polgármesterei azonban cáfolják ezt az állítását.

Hol lehet érdeklődni?

Az anyagi hátteret, 1, 740 millió koronét (54 375 euró) az Envirofond, az Envi-Pack, a Natur-Pack, a Slicpen és az US. Steel közösen biztosítja. Ebből fizetnék ki a területileg illetékes hulladékgazdálkodó vállalatok számára – Rimaszombat és Tornalja környékén ezek a Brantner és az Ave Slovakia cég – a szemét elszállítására és feldolgozására fordítandó összeget. A Takarítsuk ki Szlovákiát programba még június 5-ig be lehet kapcsolódni, Tornalja környékén az Ave Slovakia, Rimaszombatban a Brantner Slovakia cégnél érdemes ez ügyben érdeklődni. (szasz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?