Nagyölved kiheveri a májusi jégesőt

Nagyölved. Bár a május végi jégverés főleg a falu közepét sújtotta, termőterületeinkből pedig főképp a kukoricát, a búzát és a repceültetvényünket, összességében nincs akkora baj, mint azt feltételeztük – jelentette ki lapunknak Vígh Ferenc, a nagyölvedi szövetkezet elnöke.

Nagyölved. Bár a május végi jégverés főleg a falu közepét sújtotta, termőterületeinkből pedig főképp a kukoricát, a búzát és a repceültetvényünket, összességében nincs akkora baj, mint azt feltételeztük – jelentette ki lapunknak Vígh Ferenc, a nagyölvedi szövetkezet elnöke.

Nagyölveden és környékén május végén rövid, heves jégeső pusztított. A kora hajnali órákban zúdult a községre a zivatar - borsó nagyságú jeget hozva. A vihar 10-15 percig tartott. A jég mintegy helyenként néhány centiméter vastagon borította az udvarokat. „A szőlőkben tudtommal nagyobb kárt nem okozott, olyan gazdákkal is beszéltem, akiknek az Öreghegyen és a Magyar-hegyen van szőlejük, de ott nem tette tönkre a termést. Főként a falura zúdult a csapás, a határban pedig a mezőgazdasági haszonnövényeket sújtotta” – taglalta lapunknak Vavreczky József volt polgármester.

Pereszlényi Arnold magánvállalkozónak az árpában mintegy 20-30 százalékos magveszteséget okozott a jég, ám a növény ezt kiheverte. A repceültetvényben viszont 3 hektáron verte el a hüvelyeket, összesítve pedig 24 hektáron károsította a növényeket. A kukoricát is „lecsutakolta”, de ezt a növény szintén kiheveri. Ugyanakkor a kár nem térül meg, mert erre nem kötöttek biztosítást, főként azért nem, mert a biztosítási díjak borsosak, s ha minden természeti csapás ellen biztosítást kötnének, eleve veszteséges volna a növénytermesztés.

Vígh Ferenc szövetkezeti elnök szerint is többé-kevésbé szerencse, hogy a jég még olyan stádiumban érte a vegetációt, amikor az még képes regenerálódni. A szövetkezet földjein 30 hektár kukoricát, mintegy 50 hektár búzát és 110 hektár repcét ért a csapás, továbbá 3-4 hektárnyi szőlőben verte el a virágzó fürtöket. „Ha a repcében elveri a hüvelyeket, akkor az elrohad, mert gombabetegség támadja meg a növényt. A kukorica túlélte a jégzivatart, a búzában szerencsére nem törte el a szárakat és nem verte el a kalászokat. Mindez tehát nem befolyásolja komolyabban az idei termést” – taglalta lapunknak a szövetkezet elnöke.

A nagyölvedi szövetkezet a növénytermesztési ágazatra szintén nem kötött biztosítást, csak a törzsvagyonra. Elsősorban az állattenyésztést óvják, mert főként szarvasmarhatartással és tejtermeléssel foglalkoznak. A szőlőtermesztés az alacsony felvásárlási árak miatt eleve nem kifizetődő, tavaly a szőlőn egymillió korona veszteségük volt.

Cseri Zita, a község új polgármestere szerint is elsősorban a faluban tombolt a zivatar, bár ez következményeiben jóval enyhébb volt, mint az öt évvel ezelőtti jégvihar. Az idei nemcsak a kerteket tette tönkre, hanem a falu könyvtára is beázott. Biztosított középület, és önerőből ki tudták javítani a tetőt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?