<p>Nagyfödémes. Nyolcadik alkalommal rendezték meg Nagyfödémesen a Mátyusföldi Fesztivált, ezzel együtt már tizennyolcadik alkalommal ünnepelték a falunapokat. A rendezvényen fogadták a testvérközségek küldöttségeit. Az ünnepségre a községből kitelepített lakosok is visszatértek. A kitelepítés emlékére emléktáblát avattak.</p>
Nagyfödémesen megemlékeztek a kitelepítés 65. évfordulójáról
BARTALOS ÉVA
Múlt héten kedden reggel önkéntes véradással kezdődött a fesztivál, szerdán Helyünk az Európai Unióban címmel rendeztek helytörténeti vetélkedőt. A fesztivál ünnepélyes megnyitója után Botlík Aladár festményeiből, Csík Tamás és Bardon Réka alkotásiból nyílt kiállítás. Csütörtökön gyerekprogramokkal kezdődött a nap, az ünnepi képviselő-testületi ülés után a Kicsi Hang Ki viszi át…? című koncertjét hallgathatta meg a közönség a kálváriadombon. Pénteken kirakodóvásár, gyerekprogramok és gulyásfőző verseny várta az érdeklődőket. A templomban Hazahív a harangszó címmel a kitelepítés 65. évfordulójáról emlékeztek meg. Délután kettőkor kezdődött a hálaadó szentmise, melyen az egykor kitelepített nagyfödémesi lakosok is részt vettek. Gőgh Ferenc polgármestertől megtudtuk, 1948-ban 287 lakosnak kellett elhagynia otthonát, legtöbbjüket Jánossomorjára és Hartára telepítették ki. Közülük idén 37-en tértek vissza szülőfalujukba. „Az önkormányzattal arra jutottunk, kell, hogy legyen nyoma a kitelepítésnek, ezért helyeztük az emléktáblát a templom falára. Az idősek közül már kevesen élnek, az utódok pedig egyre ritkábban járnak haza” – nyilatkozta lapunknak Gőgh Ferenc. Nagyfödémesen ötévente szerveznek találkozót a kitelepítettekkel, először a kitelepítés ötvenedik évfordulójáról emlékeztek meg. „Előtte a politikai helyzet miatt nem nagyon lehetett találkozókat szervezni. A hozzátartozók már alig várták, hogy találkozhassanak a rég látott rokonokkal” – folytatta a polgármester. „Visszatértek ide, ebbe a templomba, hogy hallgassák az örömhírt, hogy Isten vezeti, szereti és segíti mindnyájunkat. Erőt kérünk a további életünkhöz, és hálát adunk azért, hogy visszatértek azok is, akik itt nevelkedtek” – mondta a hálaadó szentmisén a helyi plébános, Kaszás Béla. A mise után a polgármester leleplezte az emléktáblát, amelyet a lelkiatya megáldott. A kultúrházban a helyi alapiskola diákjainak műsorát tekinthették meg az egybegyűltek, majd a polgármester ünnepi beszédében egy levelet olvasott fel. „Írt nekem egy nyolcvanöt éves néni, aki nem tudott eljönni. Megírta, ő hogyan élte meg a kitelepítést. Ezután mindenki aláírta a község emlékkönyvét és átvette a faluról írt monográfiát” – mondta Gőgh Ferenc. Az ötéves találkozót mindig a falunapi ünnepségeken tartják, de a rokonok nemcsak ilyenkor találkoznak. Sokan visszajárnak Nagyfödémesre, tartják a rokoni kapcsolatokat. A legtöbben a rokonoknál voltak elszállásolva.
Pénteken a helyi kultúrcsoportok, a Bicskás zenekar és a Mátyus néptánccsoport szórakoztatta a közönséget, majd musical- és operettgálát hallgathattak meg ifj. Derzsi György, id. Derzsi György és Kollár Katalin előadásában. A nap utcabállal zárult, melyen a Zseb zenekar szolgáltatta a talpalávalót. Vasárnap a falu testvérközségeivel, Jánossomorjával és Csarbendekkel közösen szerveztek sport- és kulturális napot, este hatkor fejeződött be a fesztivál és falunapok.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.