Munkavégzés és gyermekgondozási segély

Második éve anyasági szabadságon vagyok. Egy cégnél főállásban tudnék elhelyezkedni, és szívesen el is fogadnám, mert bizonyos mértékig távmunka lenne.

Második éve anyasági szabadságon vagyok. Egy cégnél főállásban tudnék elhelyezkedni, és szívesen el is fogadnám, mert bizonyos mértékig távmunka lenne. Mi a kötelességem a jelenlegi munkáltatómmal szemben, akihez már nem kívánok viszszatérni? Dolgozhatok főállásban az anyasági szabadságom alatt, és ha igen, mire figyeljek az új szerződés megkötésekor?

Nincs akadálya annak, hogy a gyermekgondozási szabadságon lévő szülő egy új munkaviszonyt létesítsen úgy, hogy az eredeti munkaviszonyát, amely már a gyermekgondozási szabadság megkezdése előtt is fennállt, nem szünteti meg. Ha biztosan nem akar már visszatérni az eredeti munkahelyére, a munkaviszony megszűnését kell kezdeményeznie. Ennek formája lehet az írásbeli felmondás vagy a munkáltató megkeresése azzal a céllal, hogy a munkaviszony megegyezéssel legyen megszüntetve. A végeredmény tekintetében mindegy, hogy mely formát választja, csak időbeli eltérés van: felmondás esetén a munkaviszony csak a felmondási idő leteltével zárul le, ám ha megyézés születik, akár azonnali időpontban is egyetérthetnek a felek.

Az aktív munkaviszonyban lévő szülő is jogosult lehet gyermekgondozási segély kifizetésére a gyermeke három éves koráig, ha a gyermek nem államilag finanszírozott intézményben van ez idő alatt elhelyezve. Ha a gyermek magánóvodát látogat, vagy hozzátartozó vigyáz rá, a szülő jogosult a gyermekgondozási segélyre akkor is, ha teljes munkaidőben dolgozik.

Az új munkaszerződés megkötésekor tanácsos a szerződés szövegét alaposan áttanulmányozni különös tekintettel a próbaidőre, a munkaviszony tartamára (meghatározott vagy meghatározatlan), a munkaidő elosztására, a munkavégzés helyére és a bérezésre. A távmunkára vonatkozó szabályozás, amely a munkatörvénykönyv 52. paragrafusában található, némileg eltér a klasszikus munkaviszonytól. Az ilyen munkaviszonyban dolgozó munkavállalónak például nincs joga a túlórák kifizetésére vagy az ünnepnapokon és éjszaka végzett munka utáni magasabb bérezésre. Ha a munkavégzés helye nem a munkavállaló saját otthona, s az alkalmazott csak a munkaidő egy részében, a munkáltató engedélyével dolgozik otthon, nem beszélhetünk távmunkáról, hanem klasszikus munkaviszonyról.

Dr. Gulyás Éva ügyvéd

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?