Királyrév. „Olyan szennyezett a Feketevíz, hogy már halat sem lehet fogni benne, és sokszor érezni a szagán, hogy fekáliát engednek bele” – állítja egy olvasónk, a királyrévi Borsányi Rezső.
Mitől zavaros a Feketevíz?
Borsányi úr, aki gyógynövénygyűjtés közben szinte naponta szemügyre veszi a folyót, elvezetett a falu határába, a Feketevíz és a Dudvág – vagy ahogyan a faluban nevezik, a Kisvíz – összefolyásához. Valóban látható, hogy a Dudvág milyen zavaros vizet hoz a Feketevízbe. „A járási környezetvédelmi hivatalból is voltak kinn felmérni a helyzetet, és a képviselő-testületben is foglalkoztunk vele – tájékoztatott Racskó Pál polgármester. – Meggyőződésem, hogy megoldást csak a szennyvíztisztító-rendszer kiépítése és a tisztítóállomások rekonstrukciója jelenthet.” A polgármester véleményét Edita Belovičová, a Galántai Járási Környezetvédelmi Hivatal igazgatója is megerősítette, sőt Borsányi Rezsőnek azt az állítását sem tartja alaptalannak, hogy a Dudvágot a Nagyszombati járás szennyvizét tisztító, Zeleneč határában lévő tisztítóállomás szennyezi. „A zeleneči tisztítóállomás felújítás alatt áll, és ilyen esetben kevésbé szigorú értékeknek kell megfelelnie a kiengedett víznek, mint általában.” Ugyanez vonatkozik a galántai tisztítóállomásra, amely a Sárd patakba engedi a megtisztított szennyvizet, a Sárd pedig a Dudvágba torkollik. Ez azonban átmeneti állapot, a galántai tisztítóállomás bővítését és rekonstrukcióját legkésőbb 2010-ig be kell fejezni, a zeleneči valószínűleg még hamarabb elkészül. A vízminőséget a Vági Vízgyűjtő (Povodie Váhu) szakemberei rendszeresen ellenőrzik. A vállalat vágsellyei részlegének illetékese, Ján Kováč konkrét adatokkal szolgált, amelyek szerint a Dudvág megközelítőleg a megengedett értékeket mutatja, a Sárd vize azonban a megengedettnél kétszer szennyezettebb. A szakember szerint azonban ez a szennyezettség nem olyan mértékű, hogy halpusztulást okozna. Kováč mérnök azt is elmondta, szakembereik megállapítják, hogy mennyire szennyezett a víz, de tenni ellene nem tudnak semmit. A kérdéses folyószakaszokon nincs más lehetséges szennyező forrás, mint a zeleneči és a galántai szennyvíztisztító. Ezek felújítása és a csatornarendszer kiépítése után bizonyára tisztább lesz majd a víz. Igaz, az a szenynyeződés, ami most leülepszik a folyófenéken, ott is marad.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2010. 07.21.
Tiszta 1-es a szerdai Új Szóban!
2010. 03.02.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.