A bátorkeszi és a korondi öregfiúk (Labancz Roland felvétele)
Mit tesz 14 év barátság?
Habár semmilyen formális kerete nincs, Bátorkeszi és az erdélyi, sóvidéki Korond öregfiúi lassan másfél évtizede óraműpontossággal keresik egymás társaságát.
Sokfajta kapcsolat képzelhető el egy-egy község vagy város között, a médiában talán a formális testvértelepülési kapcsolatok jelennek meg a leginkább. Ezek közös pályázatokat, beruházásokat és rendezvényeket eredményeznek gyakorlatilag kötelező médiamegjelenéssel, ám emellett másfajta kapcsolatok is összefűznek egy-egy távolabb, egymástól akár több száz kilométerre élő közösséget. Bátorkeszi és a székelyföldi Korond esete jó példa arra, hogy a formalitásokon kívül is van élet, ha egy tevékenység (a labdarúgás) és a közös származástudat (a magyar identitás) pár tucat személy számára pluszjelentéssel bír.
A bátorkeszi öregfiúk és a korondi Szigetlakók csapata 2009, vagyis 14 év óta felváltva járnak egymáshoz mindenféle hivatalos kötelezettségek nélkül. Most, november harmadik hétvégéjén a szlovákiai községre esett a vendéglátói szerepkör. A foci mellett többek között ógyallai látogatással, a helyi borok kóstolásával, illetve a Fradi Múzeum felkeresésével töltöttek el közösen három napot. S hogy miért novemberben? A korondiak a nyári szezonban a helyi idegenforgalom egyik motorjának számító kereskedelemben dolgoznak, így csak tavasszal vagy ősszel tudnak közös szünetet tartani.
Losoncz Béla, a bátorkesziek elnöke elmondta, 2009-ben – Svoren Pál közreműködésének köszönhetően – először a nagymarosi öregfiúkkal, majd rajtuk keresztül a sóvidékiekkel kerültek kapcsolatba. Azóta felváltva találkoznak, amelyre első ízben 2010-ben Korondon került sor, a két „covidos” évet leszámítva azóta is folyamatos belső késztetést éreznek a barátkozásra. Kátay Tibor, a Szigetlakók elnöke egyszerűen, mégis sokatmondóan erre azt mondta:
„A kapcsolatok általában úgy vannak, hogy az emberek fenn akarják tartani azokat, akkor azok mindig megmaradnak.”
Noha a két csapat viszonya nem hivatalos, az összejövetelekbe rendszeresen bevonják a polgármestereket is – eddig azonban a két település úgy érezte, hogy a csapatok barátsága elegendő, s nincs szükség testvértelepülési kapcsolat létrehozására. „Annak ellenére, hogy a foci köré épített szórakozásról van szó, s megkóstoljuk egymás pálinkáját is, azért a találkozásokban el van rejtve a kulturális élmény is. Mindig vannak olyan helyszínek, ahol az ember szembesül az összetartozással, a közös történelemmel. Ógyallán most például a sörgyár jelenén és történetén kívül elhangzott Konkoly-Thege Miklós neve, a csillagvizsgáló története, Feszty Árpád szülőhelye és így tovább” – mondta lapunknak Labancz Roland bátorkeszi polgármester.
A jó kapcsolat egyik rejtett hozadéka, hogy a két csapat barátsága egyéni kapcsolathálók szintjén is működik. Így volt már rá példa, hogy Korondon szállást kereső bátorkeszi lakosnak segítettek, mivel ismerték őt és a faluját. „Nem Korond, hanem Székelyföld. Nem Bátorkeszi, hanem Felvidék” – teszi hozzá tömören Kátay Tibor, hogyan is tekint a 14 éves viszonyra a két társaság, amire Balázs Imre barátja is azonnal helyeslésbe fog. „Mi szerényebbek vagyunk” – utal Labancz Béla a vendéglátás minőségére, mivel a korondi „vendéglátói adottságok” bővebbek, gazdagabbak, de aztán gyorsan megegyeznek, hogy a két csapat kapcsolata nem anyagi, hanem erkölcsi jelentőségű. Ezt az attitűdöt igyekeznek átadni a fiatal tagoknak, s remélik, az ő generációjuk ugyanúgy „beleteszi a magáét” Bátorkeszi és Korond viszonyába, ahogy az öregebb nemzedék is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.