Mihez van joga az örökösnek?

<div>Édesapám nemrég hunyt el. Szüleim házának 2/8-a az enyém, amit anno az édesanyám halála után örököltem, a 6/8-a testvéremé. Szeretném tudni, hogy nekem &ndash; mint az elhunyt gyermekének &ndash; jogom van-e tudni, hogy édesapámnak volt-e betétkönyve, illetve hogy mennyi pénze volt halálakor a bankszámláján, mi lett/lesz vele a hagyatéki tárgyaláson. Felszólíthatom a testvéremet, hogy fizesse ki a részemet az örökségből, hiszen eddig is ő használta az egész házat. Esetleg kérhetnék tőle bérleti díjat?</div><div>&nbsp;</div>

Az elhunyt gyermeke rendszerint az örökösök körébe tartozik – hiszen még ha végrendelet útján kirekesztenék is az örökségből, a törvény úgy rendelkezik, hogy a köteles részét meg kell kapnia. Ez nagykorúaknál a törvényes örökösrészüknek legalább a fele, kiskorúaknál pedig az egész rájuk eső örökösrész. Kivétel, ha a gyermeket a polgári törvénykönyv 469a paragrafusa értelmében kitagadta az örökhagyó, vagy ha szándékos bűncselekményt követett el az örökhagyó, annak házastársa, gyermeke vagy szülője ellen, esetleg a végrendelettel manipulált és az örökhagyó nem bocsátott meg neki. Mivel olvasónk nem említ ilyen körülményeket, feltételezzük, hogy törvényes örökösként részt vesz a hagyatéki eljárásban. Az eljárás résztvevőjeként pedig joga van értesülni a hagyaték teljes terjedelméről, így arról is, volt-e az édesapjának betétkönyve, illetve mennyi pénz volt halálakor a számláján. Ha tudomása van további értékekről, melyek az elhunyt tulajdonában voltak és nem kerültek be a hagyatékba, e tényre mielőbb hívja fel a hagyatéki eljárást vezető közjegyző figyelmét, hogy azt is besorolhassa a hagyatéki vagyonba. A hagyatéki tárgyaláson törekedni kell arra, hogy az örökösök megegyezzenek a hagyaték felosztásában. A közjegyző jóváhagy minden olyan egyezséget, amely nem törvénybe ütköző és nem ellenkezik a jó erkölccsel. Abban az esetben, ha nem sikerül az örökösöknek megegyezniük a hagyaték elosztásában, a közjegyző állapítja meg örökösrészeiket a törvényes öröklési rend, végrendelet, esetleg mindkettő alapján, vagy osztja fel közöttük reálisan a vagyont. Ha ajándékozás útján valamely örökös jelentősebb értékű tulajdonhoz jutott az örökhagyótól még annak életében, az igazságosság elve szerint ezt is be kell számítani a hagyatéki vagyonelosztásba. A hagyatéki eljárás keretén kívül eső jogokat és tulajdonrészt illetően olvasónk külön is megegyezhet testvérével (pl. bizonyos összegben a ház múltbeli kizárólagos használatáért vagy a jövőre nézve bérleti szerződést köthetnek, esetleg eladhatja neki a tulajdonrészét). Ha a testvér nem hajlandó vele megegyezni, olvasónk bírósági úton követelheti, hogy a közös tulajdont oszlassák fel, illetve hogy testvére kompenzálja őt amiatt, hogy a múltban nem tudta használni a közös tulajdonban levő házat. (folytatjuk) Veszelei Viktória jogászA tájékoztatás nem minősül jogi tanácsnak.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?