Megújul a lévai zsinagóga (fotókkal)

Léva |

<p>Néhány hónapja kezdődött meg a hosszú ideje kihasználatlan és egyre romló állagú zsinagóga és a régi zsidó iskola felújítása, azonban a folyamatnak máris akadt bírálója.</p>

Katarína Holbová nyugdíjas muzeológus aggódik a munkálatok menete miatt, több illetékes intézménynél, például az önkormányzatnál és a műemlékvédőknél is jelezte elégedetlenségét.
A szakember szerint érthetetlen, hogy nem a pusztuló, riasztó állapotban lévő zsinagóga mentésének fogtak neki a kivitelezők, hanem az újonnan kialakítandó épületrésszel kezdtek foglalkozni.
A városi hivatal szerint nincs ok aggodalomra, minden az ütemterv szerint halad, a megállapodás szerinti munkálatokat végzi a kivitelező.
Hatalmas pusztítást okoz az eső a hiányzó vagy tönkretett vízelvezető csatornák miatt, panaszolja Katarína Holbová. A kivitelező az új épületrésznél igyekezett megoldani ezt a problémát, de így a zsidó iskola falaira folyik a víz, a zsinagógánál pedig nem is orvosolták a bajt. A talajba szivárgó víz pedig a falakba szívódik fel, az alapokat rombolja, statikai problémákat okoz. A tető is beázik, ezzel is kezdeni kellene valamit, hiszen az épület egyik jellegzetessége a belső falfestés, mely így még jobban megrongálódhat.
Erika Macáková, a városi hivatal szóvivője elmondta, a zsinagóga statikai megerősítése már megtörtént, ezek viszont a külső szemlélő számára láthatatlan, felszín alatti munkák voltak. Az új rész kialakítása azért kezdődött korábban, mert a restaurációs felmérés miatt elhúzódott a zsinagóga felújítási engedélyének kiadása. A tetőszerkezeten viszont főként a rossz időjárás miatt nem tudtak eddig dolgozni.
A vízelvezető csatornákat csak azután tudják végelegesen elhelyezni, ha már nem lesz szükség az állványzatokra. A projekt kivitelezését 2012. január végéig kell befejezni. A sajátos romantikus-keleti stílusú zsinagóga 1853-ban épült, a mögötte lévő funkcionalista stílusú zsidó iskolát pedig 1934-ben toldották hozzá.
A város 1,52 millió eurós (45,8 millió korona) támogatást kapott EU-s és állami forrásokból, az önkormányzatot az ötszázalékos önrész terheli. A projekt értelmében a két épületet a köztük lévő udvar befedésével összekötnék, és egy főként képzőművészeti kiállításokra szolgáló, de koncerteket, színházi előadásokat is befogadó kulturális központot alakítanak majd ki.
A Kittenberger Kálmán utcai műemlék a vár egyik bástyája helyén épült, a deportálások után sokáig üresen állt, 1967-ben került állami tulajdonba. A rendszerváltásig bútorraktárként szolgált, később már csak nagyon rendszertelenül kulturális célokra használták.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?