Léva. Mivel az önkormányzatok 2005 végéig tárolhatják csak a biohulladékot, Léván is meg kell oldani ezt a problémát. A város vezetése úgy döntött, 2000 tonna biohulladék megsemmisítésére alkalmas komposztálót létesít.
Megoldás a szelektív hulladékgyűjtésre Léván
A növényi eredetű hulladék (gallyak, levelek, a lekaszált fű és más hasonló jellegű szemét) az összes szemét 15-20 százalékát jelenti. A komposztáló nem lesz messze a várostól, ami Gabriel Šurányi szerint azért előnyös, mert a szállítás költségei így viszonylag alacsonyak. Bár nincs messze a terület a lakónegyedektől, a szakreferens szerint semmilyen negatív vonzata nem lesz a komposztálónak, mert az „nem terheli a környezetet, sőt: javítja azt”. A kitermelt komposztot egyrészt a város füves területein használják majd ki, egy részét pedig áruba bocsátják. Bár ez a komposzt nem alkalmas termelői felhasználásra, virágtermesztésre jó.
A komposztáló 2010-ig csak biohulladékot dolgozhat fel, ezután térhet át a lakossági szemét feldolgozására. A tervek szerint legkésőbb 2005 májusában már működhet a feldolgozó. A város szeptembertől bevezette a szelektív hulladékgyűjtést. A lakótelepeken 1100 literes konténereket helyeztek el műanyag-, fém- és papírhulladékra. A családi házakban lakók zsákokat kapnak, melyekbe külön gyűjthetik a szemetet. A zsákok különböző színe jelzi, milyen hulladék kerüljön beléjük: a szürke az üveget jelenti, a kék színű a papírt, a sárga pedig a műanyagot.
A lakótelepeken hetente egyszer ürítik a konténereket, a családi házakból havonta egyszer gyűjtik be a zsákokat. A városi hivatal szórólapokon és a helyi sajtón keresztül népszerűsíti a szelektív hulladékgyűjtést, az iskolákban pedig versenyeket hirdet. Hat hét alatt húsz tonna papírt és másfél tonna műanyagot sikerült így öszszegyűjteni. 2003-ban 4-5 ezer kilogramm üveg és műanyag gyűlt össze, 2004-ben 14-15 ezer kilogramm.
Gabriel Šurányi megjegyezte, sokkal hatékonyabb a hulladékgyűjtés ilyen formája, bár a papírhulladékkal az a probléma, hogy hajléktalanok, szociálisan nehéz helyzetben lévők gyakran kilopják az összegyűlt szemetet a konténerekből.
Léva lakossága évente 13 400 tonna hulladékot termel, s ennek összegyűjtése, elszállítása és megsemmisítése évente 25,7 millió koronába kerül.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.