Tavaly öt csallóközi település pályázott csatornahálózat kiépítésére a Környezetvédelmi Alapnál, támogatást azonban egyikük sem nyert. Megkérdeztük a támogatás elosztásáról döntő szervet, hogy miért nem támogatták a beruházást a kiemelt vízvédelmi jelentőségű területen.
Megmutatná a Környezetvédelmi Alap, hogyan kell pályázatot írni
Számos szennyezést mutatott ki a csallóközi felszín alatti vizekben a Szlovák Hidrometeorológiai Intézet, ezek egyik forrása a mezőgazdasági és az ipari termelés mellett a szennyvíz ürítése és a víztisztító állomások nem megfelelő használata. Néhány hete a Szövetség hívta fel a figyelmet arra, hogy elzárták a pénzcsapot az önkormányzatok elől. Csatornahálózatot pedig más forrásból nehéz építeni. Néhány községben a Nyugat-Szlovákiai Vízművek vette át a feladatot. De mi az oka annak, hogy nem érkezik támogatás a térségbe, ahol jelenleg a lakosság több mint felének van lehetősége rácsatlakozni a szennyvízhálózatra?
„2021-ben 73 projektet hagytunk jóvá a vízhasználat és vízvédelem keretében, egyik sem a Dunaszerdahelyi járásban valósul meg. Ennek az az oka, hogy a Dunaszerdahelyi járásból összesen 5 kérvényt adtak be, de egyik sem felelt meg a formai követelményeknek“ - tájékoztatta lapunkat a környezetvédelmi minisztérium sajtóosztálya.
Hozzátették, hogy tavaly a megszokottnál kevesebb projekt érkezett, és alacsony volt a beadott kérvények minősége, ezért nem estek át a formai ellenőrzésen. A környezetvédelmi alap egy online szeminárium keretében magyarázná el a csallóközi polgármestereknek, hogy hogyan kell elkészíteni és beadni egy vízügyi projektet. Sólymos László a Szövetség Országos Tanácsának elnöke februári sajtótájékoztatójukon arról is beszélt, hogy az alap most háromszor több forrással gazdálkodik, mint a korábbi években. A tárca sajtóosztályától megtudtuk, hogy 2020-ban 51 469 718 eurót, 2021-ben 15 495 835 eurót fordítottak a vízügyi projektek támogatására. Idén pedig mintegy 60 millió eurót szánnak a vízvédelem támogatására.
A Dunaszerdahelyi járás 67 települése közül 2020-ban 39-ben volt legalább részben elérhető a csatornahálózat a lakosok számára. A csatornahálózat üzemeltetői által közzétett információk szerint a lakosság 53,46 százaléka van rácsatlakozva a szennyvízhálózatra.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.