Megmentették az értékes faliképet

Húsz évig gipszkarton fal borította Vanek Imre érsekújvári születésű szobrászművész alkotását.ÉrsekújvárA tengerkék alapú, csillagjegyeket ábrázoló faliképre sokan emlékeztek a városban, erről nevezték el egykor a főtéri kultúrház Horoszkóp cukrászdáját.

Húsz évig gipszkarton fal borította Vanek Imre érsekújvári születésű szobrászművész alkotását.

Érsekújvár

A tengerkék alapú, csillagjegyeket ábrázoló faliképre sokan emlékeztek a városban, erről nevezték el egykor a főtéri kultúrház Horoszkóp cukrászdáját. Az alkotást nemrég restaurálták, a város kérésére a cukrászda új üzemeltetője megőrizte az érsekújvári szobrász alkotását, amely a terem ékességévé vált.

Magdaléna Klobučníková, a Zmeták Ernő Galéria igazgatója elmondta, a közelmúltban Vanek Imre életéről és alkotásairól szóló könyvet adtak ki. „Többéves előkészületet igényelt a kötet megjelentetése, az általunk megbízott fotósok bejárták egész Szlovákiát, olyan szállodákat, intézményeket látogattak meg, ahol Vanek Imre alkotásai vannak. Dokumentumfilm készült a művészről, melyet szombaton mutattunk be. Vanek Imre tavaly októberben hunyt el, idén március 20-án ünnepelte volna 85. születésnapját” – mondta Magdaléna Klobučníková. Az igazgatónő elmondta, elszomorította, hogy a cukrászda falát díszítő alkotást hosszú évekre letakarták, és sajnálattal nyugtázta, hogy az akkori idők nem kedveztek a művészetnek. A falikép, Vanek Imre első érsekújvári műve 1967-ben készült. A csillagjegyek alatt egy másik körben villanyégő látható a kerámiafalon, utalva a város legnagyobb munkáltatójára, az akkor jól működő Elektrosvit cégre, a legalsó körbe – melyet egyfajta történelmi visszatekintésnek szánt – olajlámpákat helyezett az alkotó. Vanek Imre készítette a városháza esketőtermének térelválasztó falát, a temetőben egy monumentális plasztika őrzi emlékét. A ravatalozó díszfalán először tűntek fel az alkotó madonnái. Nehéz volt megvédeni az akkori bizottság előtt ezt a szakrális jellegű művet, végül csak azzal a magyarázattal fogadták el a terveket, hogy a madonnák tulajdonképpen gyermekeiket ölelő édesanyák. Legnagyobb kerámiafala Kassán található, a Tér és idő című alkotása több mint tizenhárom méter hosszú. Az alkotóról szóló könyv bemutatóján Hadviga Julianna, a falikép restaurátora magyarul szólt a vendégekhez, Klein Ottokár, Érsekújvár polgármestere agyagporral avatta fel a könyvet. Pavol Husár, a cukrászda belsőépítésze igyekezett harmóniát teremteni az új berendezés és a kerámiaalkotás között.

Vanek Imrét, a huszadik század második felének jeles alkotóját 2007-ben Életmű-díjjal tüntette ki a Szlovák Képzőművészeti Alap. A modern kerámiaművészet képviselője újfajta technológiákat vezetett be, első nagyszabású műve 1964-ben a pozsonyi Krym Interhotel csarnokába került. Érsekújvárban 1999-től a városi sportcsarnok bejáratát díszíti a Millennium című plasztikája, élete során csaknem hetven monumentális alkotást készített.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?