<p>Cifruš István polgármester kénytelen volt engedni a képviselő-testület politikai klubjai nyomásának, október elsejei hatállyal nyolc, a nyugdíjkorhatárt elért hivatalnoknak mondott fel.</p>
Mégis elküldik a nyugdíjas munkatársakat a rimaszombati városi hivatalból
„Nem ez a megoldás a jelenlegi gazdasági helyzetben. Szerintem egyfajta boszorkányüldözés áldozatai lettek a nyugdíj mellett dolgozó hivatalnokok. A hiba a központi költségvetésben van, egyre lehetetlenebb helyzetbe hozzák az önkormányzatokat a vissza nem térített jövedelemadóval. Lassan a csőd szélére kerülnek a települések, és erről nem a nyugdíjas munkatársak tehetnek” – hangsúlyozta Cifruš István, Rimaszombat polgármestere.
A nyolc elbocsátott hivatalnok összesen több mint 40 ezer euró (1,2 millió korona) végkielégítésre jogosult a munkaszerződése és a kollektív szerződés értelmében. A város jelenleg nincs abban az anyagi helyzetben, hogy a költségvetés módosítása nélkül ki tudja fizetni az elbocsátott dolgozók járandóságát. Viszont a költségvetés módosítása sem ér sokat, ha ténylegesen nem lesz pénz a végkielégítések kifizetésére a városi kasszában. Mivel szervezési okok miatt válnak meg a hivatalnokoktól, új munkaerőt nem vehetnek fel helyettük, legkevesebb negyedévig az általuk – több esetben vezető pozícióban – végzett munkát is el kell majd végeznie valakinek. A városnak viszont bérfejlesztésre, jutalmak kiosztására nincs kerete.
Az első félévért sem a polgármester, sem az alpolgármester, sem a főellenőr nem számíthat egyetlen cent jutalomra sem. A képviselők is csak az elvégzett munkájuk szerint kaphatják meg a tiszteletdíjukat. Hogy valamilyen bevételhez jusson Rimaszombat, valószínűleg kénytelen lesz értékesíteni a tulajdonában lévő néhány ingatlant. A Tompa tér egyik vendéglátóipari célokra használt, jelenleg bérbe kiadott sarokházát, a Fő téren lévő városi apartmanokat, a Kishonti utcában található szolgáltatások házát, az autóbuszmegálló egy részét, a Fábry házat és a város peremterületén lévő raktárépületeket szemelték ki értékesítésre.
A polgármester szerint ez sem a legjobb megoldás, mert jelenleg igen alacsony az ingatlanok ára. Rimaszombat az év elejétől havonta átlagban közel 465 ezer euróval (14 millió korona) kevesebb jövedelemadót kap vissza az állami költségvetésből a korábbi évekhez képest. Ekkora kiesés már komolyan veszélyezteti a város működését. Már eddig is minden lehetséges módon megpróbáltak takarékoskodni, de a hiányt ezek a megtakarítások csak részben tudják pótolni. Arra a kérdése, hogy az év végével elbocsátott nyugdíjas hivatalnokok végkielégítésére honnan lesz pénze a városnak Cifruš István nem tudott válaszolni. „A képviselőkön a sor. Ha döntöttek a leépítésről, akkor elő kell teremteniük rá a pénzt is” – mondta Cifruš.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.