Kassa. A tervek szerint július végén nyitotta volna meg ismét kapuit a kassai repüléstechnikai múzeum, ám ma már bizonyos, hogy csúszik az időpont, és a turisták idén nyáron sem láthatják az ország egyetlen repülőgép- és helikoptergyűjteményét.
Még mindig nem láthatók a különleges repülőgépek a kassai múzeumban
A Bárca városrészben, a repülőtér közvetlen közelében létesített, tizenegy hektáros kiállítási terület európai mércével mérve is különlegességnek számít. A hangárok néhány év alatt, fokozatosan teltek meg a repülés hőskorából származó, illetve nemrég kiselejtezett gépekkel, melyek közül mintegy húsz gépmadár Rudolf Schuster exállamfő személyes közbenjárására került Kassára. Schuster külföldi útjain élénken érdeklődött a működésképtelenné vált, ám küllemre mutatós katonai és civil gépek, helikopterek iránt, és legtöbbször sikerült is „kierőszakolnia” vendéglátóiból egy-egy értékes ajándékpéldányt. Ezek az úgynevezett „elnöki hangárban” kaptak helyet, és általában nagyszabású ünnepség keretében vették át őket az ajándékozó ország nagykövetétől.
A 2002 augusztusában megnyílt múzeumot csupán két évig látogathatták az érdeklődők, mivel a fenntartó Kassai Műszaki Múzeum nagyszabású felújításba és bővítésbe kezdett. Az erre szánt pénz azonban hamar elfogyott, és a legutóbbi államfőválasztás után Schuster nagyvonalú anyagi támogatására sem számíthattak többé. Az újbóli nyitás dátuma jó néhány alkalommal módosult, a legutóbbi ígéret szerint az augusztus elején Kassára érkező turisták már láthatták volna az Air Force AT–38-as amerikai katonai repülőgépet, George Bush ajándékát, vagy a Kínai Népköztársaság elnökétől kapott J–8-as Shenjan vadászgépet, amelyből Európában ez az egyetlen kiállított példány. Mint azt Eugen Labaničtól, a műszaki múzeum igazgatójától megtudtuk, épp az elnöki hangár felújítása húzódott el, emiatt késik a megnyitó, és emiatt nem érték el a kassai repülés századik évfordulójának tiszteletére rendezett ünnepséget sem. Bár elsőként egy magyar gyártmányú hőlégballon emelkedett a levegőbe a város területén, az akciót a repülőtéren, illetve a múzeumban tervezték, a forgatókönyv az utolsó pillanatban módosult. A fenntartónak azonban rendkívül fontos, hogy az államfőktől és kormányfőktől kapott gépeket méltó környezetben csodálhassák meg a látogatók. Kiderült, hogy a hangár acélkonstrukcióját át kell festeni, a speciális ponyva felhúzása pedig több mint két hónapot vesz igénybe. Eddig 21 millió koronát költöttek a hangárra, a Ferrari cég új ponyvája további hatmillióba kerül majd. A munkálatokért felelős vállalat illetékese szerint augusztus közepére készen lesznek, ezek után a fenntartó tisztje kijelölni a megnyitó időpontját. Sok múlik azonban az időjárás alakulásán is. A ponyvával ugyanis csak akkor lehet dolgozni, ha a szél erőssége nem haladja meg az óránkénti tíz métert. A lassan és vontatottan készülő konstrukció az ígéretek szerint legalább húsz évig kitart majd.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.