Második falunap címeravatással

Bódvavendégi. Címeravató ünnepséget és falunapot tartottak a Bódva-völgyi, alig több mint 140 lelket számláló településen.

Az ünnepségre meghívták Duka Zólyomi Árpádot, az MKP OT alelnökét, európai parlamenti képviselőt, valamint Köteles László parlamenti képviselőt, a Csemadok OB megbízott elnökét, Takács Tibort, Tornanádaska testvérközség polgármesterét, Mester Miklóst, a Kassa-vidéki Körzeti Hivatal elöljáróját, valamint a Bódva-völgye településeinek polgármestereit. A zászló és címer felavatása előtt megkoszorúzták az első és második világháború áldozatainak emlékművét. Béres Tibor polgármester röviden ismertette a község történetét. Az első írásos feljegyzés 1206-ból ismert, de bizonyos, hogy már előtte is éltek ezen a vidéken. A csaknem 800 éves múltra visszatekintő község területére a források szerint IV. Béla király olasz telepeseket, vendégeket hozott, hogy a környező falvakkal együtt szolgálják a királyi udvart.

A zászló felszentelése előtt beszédet mondott Oravecz Pál tornai katolikus esperes, majd a zászlót Sipos György tornagörgői plébános szentelte meg, Hranyó Mihály, tornagörgői református alesperes pedig megáldotta azt.

Duka Zólyomi Árpád köszöntő beszédében elmondta, hogy Bódvavendégi lakói mindig tovább tudták vinni őseik hagyatékát, amelynek eredményeképpen a község csaknem 800 éve fennáll. „Ezt a nyolc évszázadot fogja jellemezni és hirdetni az új zászló és a címer. Azt kívánom, hogy ez a címer és zászló szolgálja a községet a jövőben is, őrizze meg identitását, adjon erőt, hogy minden lehetőséget megragadhassanak és a község érdekében használják fel.” A politikus kitért az EU-tagságra, amelynek hozadéka elsősorban az esélyegyenlőség. „Ha van ennek a községnek egy jó polgármestere és tudja, mit akar, hogyan tudná fejleszteni ezt a kis községet, akkor a fejlődés lehetősége adott. Az EU jelentősége óriási, mivel a Kárpát-medence magyarjainak többsége bekerült az unióba. Azért jelentős a tagság, mivel visszaáll az eredeti állapot, és a fejlődés, ami Bódvavendégiben is elkezdődött, most természetesen folytatódik majd, mert megszűntek a határok.”

Tornanádaska lakosságának üdvözletét és szeretetét tolmácsolta Takács Tibor polgármester. „A két község testvéri kapcsolata a 90-es évekre nyúlik vissza, és azt szeretnénk, ha ez örökre megmaradna. Egymást szeretve, segítve élnénk új életünket, hogy emlékezzenek az utódok is erre a kapcsolatra” – biztosította a jelenlévőket a polgármester. Ennek szellemében készítették és adták át a két község címereinek fatáblába faragott közös jelképét.

A nap további részében a futballpályán felállított színpadon a környék népművészeti és hagyományőrző csoportjai léptek fel, többek között a tornaújfalusi férfikórus, az áji Árvalányhaj vegyes kórus, a bódvavendégi, a debrődi, a zsar-nói, a szesztai, a jánoki vagy a szögligeti éneklőcsoportok és a nagyidai Ilosvai néptáncegyüttes.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?