Martos az idei vendégtelepülés

ÚJ SZÓ-ELŐZETESDél-Komárom/Martos. Szombaton rendezik a dél-komáromi Csillag erődben a 7. Hon-nap Duna menti hagyományőrző ünnepet, amelynek célja a magyar kulturális hagyományok ápolása, népszerűsítése.

ÚJ SZÓ-ELŐZETES

Dél-Komárom/Martos. Szombaton rendezik a dél-komáromi Csillag erődben a 7. Hon-nap Duna menti hagyományőrző ünnepet, amelynek célja a magyar kulturális hagyományok ápolása, népszerűsítése. Tavaly hívott első alkalommal dél-szlovákiai vendégtelepülést a szervező Endresz Csoport, akkor Izsa mutatkozott be, az idei vendég pedig Martos.

„Gazdag programmal készülünk, a református alapiskolások és a Martosi Hagyományőrző Együttes ad műsort, fényképkiállításon tárjuk a látogatók elé a csodálatos martosi tájat, egyedi népviseletünket és a rátétes hímzést, azaz a metélést – tudtuk meg Keszeg István polgármestertől. – Mesélünk a községünk történelméről, gazdag népművészeti hagyományairól, a Martoshoz köthető híres személyiségekről és finom rétessel is kedveskedünk a látogatóknak.”

A szokásokhoz híven az 1848–49-es Forradalom és Szabadságharc Egyesület rendezvénynyitó ágyúlövésével indul a program délelőtt 10 órakor. A nap folyamán látványos bemutatót tart Hidán Csaba és az Aranyszablya Történelmi Vívóiskola, a Magyar Királyi Kardforgatók Rendje, a hagyományos magyar küzdősportot, a barantát a Tolma Baranta Club mutatja be, a Brázik Törzs lovas íjászai segítségével pedig a honfoglalás korában kalandozhatnak a látogatók. A betyárok szokásait Anka Gergő és Király András eleveníti fel, és itt lesz Gasztonyi Dániel mestersolymász, aki a sólymok mellett más ragadozó madarak életével, szokásaival is megismerteti a közönséget. Lesz rovásírás-oktatás, kézművesjátszóház, erőd hétpróba gyerekeknek, fellép a Varázstükör Katolikus Színjátszó Kör, a nagykéri Citerazenekar, a Garabonciás néptáncegyüttes, este pedig az Egyéb Veszély és a Karthago együttes ad koncertet.

Idén összesen tíz tárlattal várják az érdeklődőket, többségük csupán ezen az egy napon látható; a kiállítók nagy része helyi kötődésű. Bemutatják egyebek mellett a komáromi hajógyár történetét, itt lesz a Szőnyi Alkotókör, Nagy László Őseredet című képeit tárja a látogatók elé, a Gerecse Vasútmodellező Klub 25 méteres asztallal készül, az Endresz Csoport névadójára emlékezik Az 1931-es óceánrepülés előzményei és utóélete című kiállítással, de lesz a komáromi mesterségeket bemutató tárlat is. Előadást tart Ludvig Rezső aranyműves mester, Szent Korona-kutató, Rádi Bertalan a hajógyár történetét tárja fel a hallgatóságnak, Kálazi Miklós és felesége pedig az igazi komáromi halászlé fortélyaival ismerteti meg az érdeklődőket. (vkm)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?