Március végén távozik az indiai származású hídőr

<p>Párkány. Március 3-án (kedd) a könyvtárba, március 5-én a Hídőrházba várja az érdeklődőket Anuja Gokhale Damle indiai fotográfus, aki a Hídőr-program ösztöndíjasaként januárban érkezett Párkányba.</p>

GULYÁS ZSUZSANNA

Közvetlenségének köszönhetően alig két hónap alatt sok támogatót és ismerőst szerzett nemcsak Párkányban, hanem Esztergomban is, ahol a magyar kultúra napja alkalmából a Kaleidoszkóp Házban kiállítással egybekötött workshopot tartott.

„Kellemes meglepetést szerzett az emberek kedvessége és nyitottsága. Úgy jöttem ide, hogy semmit sem tudtam Szlovákiáról és Magyarországról” – mondta Anuja, aki Thánából, Mumbai egyik elővárosából érkezett Párkányba. Mumbai 13 millió lakosával India egyik legnépesebb városa, egyben kereskedelmi, pénzügyi és szórakoztató központja. „Párkányban és Esztergomban leginkább a nyugalmat élvezem” – jegyezte meg. A 26 éves fotográfus tanulmányait Mumbaiban végezte. Egyéni kiállítása 2012-ben és 2014-ben volt Indiában. Csoportos kiállítás résztvevőjeként bemutatkozott már az Egyesült Államokban, Svájcban és Olaszországban is. „Korábban csak egyszer jártam Európában. Egy rezidens program keretében néhány hetet Olaszországban töltöttem” – mesélte Anuja, aki március 3-án a párkányi könyvtárban vetítéssel egybekötött kiállításon mesél hazájáról. Absztrakt felvételein elsősorban a fények, a formák és a színek dominálnak.

„Ezek a fotóim a tárgy lényegét mutatják meg. Érzelmi támaszt, szinte kiindulópontot adnak a tárggyal kapcsolatban. Fotóim nem a tárgyak megismerését szolgálják, hanem azok észlelését segítik. Az elvont megközelítés számtalan példája látható képeimen. Hiszek abban, hogy a fényképnek nem arról kell szólnia, ami nyilvánvaló, hanem arról, amit láttatni szeretnénk vele” – foglalta össze alkotói hitvallását.

A Hídőr-projektre az interneten bukkant a művész. Ennek ösztöndíjasaként került Párkányba. A Hídőr-projekt megálmodója és támogatója a Svájcban élő Frühauf-házaspár. Alapítványuk támogatásával a hídőrök három–hat hónapot töltenek Párkányban a Mária Valéria híd szellemi őreként. A tisztséget olyan személyek tölthetik be, akik a művészet vagy a tudomány eszközeivel képesek a mentális, a szociális, a vallási és a politikai határok leküzdésére. Az első hídőrök – a svájci Ewa-Maria Würth és Philippe Sablonier – 2004-ben érkeztek Párkányba. A lakásból és műteremből álló Hídőr-házban a hídőrök szabadon alkothatnak. Teljes művészi szabadságot kapnak, de ténykedésükbe be kell vonniuk az itt élőket is. A Mária Valéria híd figyelése napi kötelességük. Megfigyeléseiket a Hídőr-naplóba jegyzik fel.

Anuja Gokhale Damle március végén tér vissza Indiába, ahonnan az Egyesült Államokba utazik férje után, aki a Stanford Egyetemen tanít.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?