Már katonák segítenek a rendőröknek a határon a migrációs helyzet kezelésében, pénteken körülbelül 350 hivatásos katonát vezényeltek át hozzájuk. Az áthaladó migráció kezelését a rendőrség szerint elősegítené, ha nem kellene a törvényből eredően kötelezően itt-tartózkodási igazolást kiállítani azoknak az illegális határátlépést elkövető személyeknek, akiket nem lehet kiutasítani. Ebben Martin Královič belügyi államtitkár és Damián Imre, az országos rendőrfőkapitány első helyettese is egyetért.
Már katonák segítenek a rendőröknek a határon
„Most 13 olyan központ van, ahol a kiutasíthatatlan bevándorlókat ki tudjuk állítani a tartózkodási igazolást, amire a törvény kötelez bennünket. Éppen ez vonzza most őket Szlovákiába” – jelentette ki Imre. Hozzátette, helyeselné ennek az előírásnak az eltörlését, és ebben az esetben a rendőrségnek nem lenne szüksége a katonaságra.
Královič szintén a módosítás szükségességét hangsúlyozta, és felszólította a parlamenti képviselőket, hogy ennek érdekében hétfőn támogassák az ezzel kapcsolatos rendkívüli parlamenti ülés megnyitását. Pénteken ez második nekifutásra sem sikerült.
Královič elmondta, a fegyveres erők tagjai logisztikai feladatokban, az illegális határátlépést elkövető személyek szállításában, az idegenrendészet épületeinek őrzésében és a közbiztonság fenntartásában segítenek szerte az országban.
Damián Imre hozzátette, a rendőrség kapacitásai már nem voltak elegendőek ezekre a feladatokra, hogy főleg a déli, határ menti járások lakossága biztonságban érezhesse magát, és a hadsereg bevonása ilyen helyzetekben egyáltalán nem rendkívüli megoldás, külföldön sem. „A helyzet kiértékelése után döntünk arról, hogy kérjük-e még több katona bevonását, vagy ellenkezőleg, kevesebb is elegendő” – tette hozzá. Damián Imre köszönetet mondott a bevándorlók átszállításánál használt technikai felszerelésekért, és kiemelte a szolgálatot teljesítő rendőrök munkáját is.
Imre beismerte, eltartott, amíg sikerült meggyőzni a védelmi tárcát, hogy szükség van a katonaságra is, de még időben érkezett a segítség a fegyveres erőktől.
Robert Gucký, a Határ- és Idegenrendészeti Hivatal igazgatója az állami vezetők szomszédos országokkal folytatott megbeszéléseit is kiemelte, és bízik benne, hogy hamarosan az illetékes uniós biztossal is felveszik a kapcsolatot. „A problémát nem lehet csak Szlovákia határain belül megoldani” – tette hozzá. A magyar féllel folytatott tárgyalásoktól is eredményeket vár. Leszögezte, nem fordul elő, hogy a szlovák rendőrség ne ellenőrizné az adatbázisokban az ide érkező személyeket, így nem történhet meg, hogy nem kívánatos személyek szabadon mozoghatnak az országban. Gucký szintén felhívással fordult a parlamenti képviselőkhöz, hogy szavazzák meg az igazolások kiadásával kapcsolatos módosítást.
Az államtitkár elmondta, folyamatosan kapcsolatban vannak a településekkel, a napokban például a Szlovákia Városok Uniójának polgármestereivel és a járási hivatalok elöljáróival tanácskoztak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.