Felkészültek a távoktatásra az iskolákban, mégsem indultak mindenhol hétfőtől az online órák. Az iskolák kihasználják az oktatási tárca segítségét.
Már az alapiskolák is átállnak a távoktatásra
A koronavírus-járvány tavaszi hulláma után az iskolákban felkészültek arra, hogy ha ismét vesztegzár alá kerül az ország, zökkenőmentes legyen a távoktatás.
Folyamatos átállás
A vágsellyei Pázmány Péter Alap-iskolában a Google Tanterem használatát már az elmúlt időszakban begyakorolták a gyerekek az iskolában. „Múlt pénteken és ma értekezletet tartottunk a kollégákkal, megbeszéltük, mit hogyan intézünk majd, összeállítottuk a módosított órarendet. Hétfőn megkapták a gyerekek a főtantárgyakból, vagyis magyar és szlovák nyelvből, valamint matematikából a leckét, illetve az egész hétre a tananyag tervezetét. Az online órák keddtől indultak. Annak ellenére, hogy már készültünk a távoktatásra, folyamatos az átállás” – mondta el a iskola igazgatója, Hamar Mónika. Hozzátette, a kollégáknak teljes mértékben alkalmazkodniuk kellett a megváltozott feltételekhez, ezért már az augusztusban tanfolyamon vettek részt, hogy ne okozzon gondot a zökkenőmentes haladás. Az intézmény összes pedagógusának van szolgálati számítógépe, és egyelőre az iskola épületéből folyik az oktatás, így minden feltétel adott ahhoz, hogy végezni tudják a munkájukat. Kiemelte, a pedagógusok felkészültségén túl rendkívül fontos, hogy a szülők is támogassák a gyerekeket a tanulásban, hiszen magukra vannak hagyva.
„Sajnos még mindig a tanév elején járunk, ami megnehezíti a dolgunkat. Tavasszal egy elkezdett tanévet fejeztünk be távoktatással. Most viszont új tananyagokat kell átadni, amit sokkal könnyebb személyes jelenléttel megvalósítani. Sokszor szükség van bizonyos átszervezésekre, vagyis az egyes témákat más sorrendben veszik át a pedagógusok. Matematikából például a szerkesztés következne a tantervben, de helyette az egyenleteket veszik át előbb. Mindenképpen a kulcskompetenciákra összpontosítunk a fő tantárgyakon belül és igyekszünk alkalmazni a tantárgyak közötti kapcsolatokat” – részletezte Hamar Mónika.
A vágsellyei alapiskolában az igazgatónő szerint minimális az olyan tanuló, akinek semmilyen eszköze nincs a távoktatás megvalósításához. Nekik egyéni megoldásokat találtak. Az oktatási minisztérium támogatást nyújt technikai eszközökre, amelynek összege a gyerekek létszámától függ. A Pázmány Péter Alapiskola 2000 euró támogatásra jogosult. Az igazgatóság notebookokat igényel a támogatásból.
Postán és telefonon
Már a diószegi Petőfi Sándor Alapiskola is kiadta a módosított órarendet a tanulóknak. „A nagyobb óraszámban oktatott tantárgyakat nagyobb óraszámban oktatjuk online formában is. A többi tantárgyat is arányosan osztottuk el az említett módosított órarendben. A felvételi tantárgyak, vagyis a magyar, a szlovák nyelv, valamint a matematika tehát hetente három alkalommal kerültek bele, amelyek viszont heti 2-3 alkalommal lennének, azokat heti egy alkalommal letartjuk meg. Mivel volt már hasonló tapasztalatunk tavasszal, ezért könnyebb az átállás. Pénteken még nem szerepeltek a miniszteri rendelkezések pontos megfogalmazásai a tárca honlapján, ezért úgy döntöttünk, hogy hétfőn még tartunk egy pedagógiai értekezletet, ahol minden szervezési kérdést tisztázunk, a tudnivalókat összegezzük, tájékoztatjuk róla a szülőket, és kedden indul az órarend szerinti online oktatás” – tudtuk meg Takács Katalintól, az iskola igazgatójától. Elmondta, hogy mivel a számítógépes tanulás jobban igénybe veszi a gyerekeket, ezért naponta négy tanítási óra került az órarendbe. Az iskola 36 felső tagozatos tanulója között vannak néhányan, akiknek nincs megfelelő technikai felszerelésük az online oktatáshoz. Számukra postán küldenek kinyomtatott feladatlapokat a pedagógusok, illetve telefonon tartják majd a kapcsolatot velük.
Zökkenőmentes oktatás
A galántai Kodály Zoltán Gimnáziumban a nyolc évfolyamos tagozaton is áttértek a távoktatásra, amely teljesen zökkenőmentesen zajlott. A tanárok többsége otthon tartja az online órákat, csak néhányan vannak az épületben. Marsall János igazgató elmondta, olykor szinte követhetetlenek az oktatásügyi minisztérium rendeletei. Arról, hogy a tanároknak támogatást lehet igényelni a korlátlan mobiladat- és percdíjhasználatra, a sajtóból értesült.
Mindhárom iskola igazgatója igényelte az oktatásügyi tárca által nyújtott segítséget, vagyis a korlátlan mobiladat- és percdíjhasználatot a pedagógusok számára, hogy problémamentes legyen a kommunikáció a tanítók és a tanulók között.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.