<p>Az elismert építésznek köszönhetően a kilencvenes években teljesen átalakult a városközpont arculata.</p>
Makovecz-emléktáblát avattak Dunaszerdahelyen
Az 1935-ben született Kossuth-díjas építész közel ötszáz épületet tervezett, megteremtette az organikus építészetet és megalapította a Magyar Művészeti Akadémiát. Makovecz Imre Dunszerdahely egykori polgármestere, Öllős Árpád meghívására érkezett a városba, hogy megtervezze a főtér új arculatát. Pázmány Péter, aki Öllöst váltotta a polgármesteri székben, a Fő utca és a városi hivatal épületének megtervezésével bízta meg az elismert építészt. „Makovecz Imre és építész kollégái jóvoltából megváltozott a város hangulata” – mondta Hájos Zoltán polgármester. Az építész, akit 1998-ban Dunaszerdahely díszpolgárává avattak, munkáját egykori tanítványa, Siklósi József építész méltatta. Elmondta, huszonöt éve indultak először útnak Makovecz Imrével Budapestről Dunaszerdahelyre. „Egy nagy lakótelep egy templommal a közepén” – emlékezett vissza a rendszerváltás utáni városra Siklósi József. A cél az volt, hogy visszahozzák az életet és a régi építészetet Dunaszerdahely központjába. A városi hivatal emblematikus tornyáról és a mai Vámbéry térről elmondta, az építményt Európa-szerte ismerik. „Makovecz Imre úgy formálta át Dunaszerdahelyt, hogy visszaköltözött az élet a városba” – folytatta Siklósi József. Az építész munkája bizonyíték arra, hogy egy lakótelepet is újra élhetővé lehet tenni.
Makovecz Imre számos ismert épületet tervezett, egyebek mellett a szekszárdi Sió csárdát, vagy a sevillai világkiállítás magyar pavilonját. Dunaszerdahelyen 1995-ben kezdte meg a város arculatának átalakítását.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.