Magángimnázium nyílik Dunaszerdahelyen

Dunaszerdahely. Magángimnázium nyílik szeptemberben a városban. Az iskola alapítója A. Szabó László, az oktatási minisztérium nemzetiségi főosztályának volt vezetője, a Katedra Társaság elnöke. A gimnázium első osztálya a Vámbéry Ármin Alapiskolában kap helyet.

nyes, mindenkor a minőséget szem előtt tartó iskola megalapításába vágtunk beleSomogyi Tibor felvételeAz alapító szakmai tapasztalatai szerint a szülők nem is annyira az oktatás formájában vagy tartalmában szeretnének újdonságot, sokkal inkább az intézmény szellemiségében. „Elsősorban ennek a kívánalomnak szeretnénk megfelelni, ezért gondoltuk úgy, hogy belevágunk egy partnerközpontú, családias légkörű, ugyanakkor igényes, mindenkor a minőséget szem előtt tartó iskola megalapításába” – mondta lapunknak A. Szabó László. Az oktatási minisztérium 2007 októberében hagyta jóvá a magángimnázium beiktatását. Az áprilisi, mindenki számára kötelező felvételi vizsgákat – magyar és szlovák nyelv, matematika, valamint idegen nyelvi szintfelmérő és általános ismeretekre irányuló teszt – követően döntenek a végső osztályszámról, egyelőre azonban évfolyamonként egyet terveznek.

A járás más gimnáziumaiban arról érdeklődtünk, nem tartanak-e az újabb konkurenciától. A dunaszerdahelyi sportgimnázium igazgatója, Szabó László szerint akkor lesz létjogosultsága az új intézménynek, ha nyugati mintára valóban szigorúbb követelményrendszerrel tűnik majd ki. A versenyhelyzettől nem tart, mert ők Dél-Szlovákia sportolótehetségeit szólítják meg, annyit azonban megjegyzett, hogy véleménye szerint túl sok a magániskola a járásban, melyek elcsábítják a diákokat a már eredményes szakiskoláktól. A somorjai Madách Imre gimnázium igazgatója elmondta, iskolájuknak megvan a maga vonzáskörzete, és bízik benne, hogy akárcsak az utóbbi években, idén is tartani tudják a 300-as létszámot. A Vámbéry Ármin gimnáziumban nem érdeklődtünk, mert Zirig Ferenc igazgató már többször is elzárkózott attól, hogy lapunknak nyilatkozzon.

A. Szabó Lászlónak meggyőződése, hogy egy ekkora városban van létjogosultsága egy új iskolának, és igyekeznek egészséges konkurenciát jelenteni. A végső döntés mindenképpen a szülők kezében van. A tájékozódás legegyszerűbb módja, ha körülnézünk az alapiskolákban, és gyors felmérést végzünk a továbbtanulási tendenciákról. A somorjai Corvin alapiskola igazgatónője szerint kevesen, a kilencedikesek mindössze 20–30 százaléka választ gimnáziumot. Legtöbben a szakirányú érettségivel vegződő középiskolákat választják. A járás legnagyobb alapfokú intézménye, a dunaszerdahelyi Szabó Gyula Alapiskola igazgatónője, Csölle Teréz is egyetért ez utóbbi megállapítással. „Akik képesek jó eredménnyel elvégezni egy középiskolát, egyre inkább a gimnáziumok felé orientálódnak, és már az sem olyan egyértelmű, hogy a lakóhelyükhöz legközelebbi intézményt választják automatikusan a diákok” – nyilatkozta lapunknak az igazgatónő. Általános tendencia még, hogy a szakközépiskolák közül is azokat részesítik előnyben, melyek érettségi vizsgával végződnek.

A magángimnázium alapítója szerint a következetes felvételi eljárás záloga a jó színvonal elérésének, és egy sokkal fontosabb célt is szolgál. Azért tartják szükségenek, hogy már a kezdetekkor felmérjék, kiben milyen tehetség lakozik, és hogy később megvalósíthassák a személyre szabott oktatás programját. Céljaik között szerepel, hogy az alapvető erkölcsi és emberi normák tiszteletére, párbeszédre, együttműködésre és alkalmazkodásra vezessék diákjaikat, s olyan kiegyensúlyozott egyéniségeket neveljenek, akik kellő felelősségérzettel, kötelességtudattal és munkafegyelemmel lesznek felvértezve. Hangsúlyt szeretnének fektetni az ismeretszerzés módjaira és az önálló munkavégzésre, alkotásra, kutatásra, és elengedhetetlennek tartják, hogy a diákok az iskola befejezéséig nyelvvizsgát és számítógépes vizsgát tegyenek.

Miért egy alapiskolában kap helyet?

„Hallottam olyan szóbeszédet, hogy eladtuk az alapiskolát. Ez badarság – nyilatkozta lapunknak Fibi Sándor, a magángimnáziumnak termeket bérbe adó Vámbéry Ármin Alapiskola igazgatója. – A rendelkezésükre bocsátott osztályterem az ún. sportpavilonban van, ahol két szaktantermet működtettünk eddig. Kizárt, hogy zavarnák egymást az alapiskolások és a gimnazisták. A szaktantermeket is a bérleti szerződés alapján használhatja majd a gimnázium. Fontosnak tartom ezt a kezdeményezést, ezért támogatom.” (jom)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?