Többféle madárodú készült, például farönkből, deszkából a madarak méreteihez, igényeihez igazítva (Fotók: Viva Natura Forcas PT)
Háromszázötven madárodút készített a múlt nyáron megalakult polgári társulás a Szlovák Ornitológiai Társaságnak. Az ország minden táján új otthont teremtenek így különféle madarak számára.
A Viva Natura Forcas Polgári Társulás tavaly nyáron kezdte meg működését. Célja a környezetvédelem, a kulturális és történelmi örökség megőrzése, élőhelyek revitalizálása a vadon élő állatok, madarak és hasznos rovarok számára.
Pál Péter, a társulás elnöke lapunknak elmondta, nemrégiben fejeztek be egy komoly projektet. „A Szlovák Ornitológiai Társaság 350 madárodút rendelt tőlünk, amelyeket már el is készítettünk. Reményeink szerint több ragadozó madár, például a kuvik, vagy búbos banka, nyaktekercs költözik majd be az odúkba, de belefészkelhet a légykapó, a seregély vagy a cinke is. A természet dönti el, hogy végül mi fog beköltözni. A jövő héten elszállítják az utolsó darabokat is, majd fokozatosan kihelyezik szerte az országban” – fogalmazott. A társulás tagjai folyamatosan gyártják a házi készítésű fecskefészkeket is, legutóbb a Komáromi Klapka György Múzeumban helyeztek ki néhány bemutató példányt. A társulás elnöke hangsúlyozta, fontos számukra, hogy elérhető áron állítsák elő a fecskefészkeket, hogy minél többen szereljenek fel a házukra minél több fecskefészket, hiszen azokból ajánlott többet elhelyezni egymás mellé. Pál Péter úgy véli, nem mindenki engedheti meg magának, hogy az interneten kapható, 16-24 eurós áron kínált fészkekből 4-5-öt felszereljen.
A társulás távlati tervei között szerepel, hogy újra legelőket alakítsanak ki Farkasd határában. „Hamarosan csatlakoznak hozzánk földtulajdonosok, így reméljük, hogy akár már jövőre elkezdhetjük a vetést. Az őshonos szürkemarha, rackajuh legeltetésével megszaporodnának a rovarok, amelyek idevonzanák a madarakat. A legelőkön nem használhatunk vegyszereket, nincs rendszeresen szántva, gyötörve a föld, így segíthetünk abban, hogy helyreálljon az ökoszisztéma és elősegítsük a veszélyeztetett madarak szaporodását” – fejtette ki Pál Péter.
Egy következő projekt, amin jelenleg a Viva Natura Forcas dolgozik a Vág Alsóhatár és Farkasd között található egyik holtágának, a Barkátnak a kotrása, a tó revitalizálása, ahol a korábbiakhoz hasonlóan újabb költőfalat létesítenek. Visszavárják Afrikából a tavaly meggyűrűzött 26 búbos bankát is, amelyek feltételezhetően itt fognak költeni, számukra is készülnek az odúk. A polgári társulás tagjai számos további ötletet szeretnének megvalósítani, amelyekhez pályázatokon igyekeznek támogatást szerezni, jövőre pedig már az adó 2 százalékának felajánlásait is gyűjthetik.
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.