Léva. Az ipari zónát a város Génye nevű részében jelölték ki még 2002-ben, a város területfejlesztési tervének módosításával. A területet a többi közt a Podlužianka patak, a fegyverneki húsüzem, egy agrokémiai üzem és halastavak határolják. A jelenleg 65 négyzetméteren fekvő ipari park területének nagyobb része, 50 hektár állami tulajdonban volt, de azóta sikerült a terjeszkedés szempontjából megkerülhetetlen, magántulajdonban lévő területeket is megvásárolni.
Léva–Génye: 65 hektár, tíz befektető és kétezer állás
Az első cég, a svéd Nefab Packaging Slovakia Kft. volt, amely az ipari park zászlóshajójának tekinthető, hiszen már majdnem két éve termel. A beruházás volumene 350 millió korona körül mozog, 120 munkahelyet teremtettek, és ipari csomagolóanyagokat gyártanak a 18 ezer négyzetméter alapterületen létesített üzemükben. Több mint 32 hektárt foglal el a Globo Eastern Europe Kft., amely tavaly augusztusban indította be a világítótestek gyártását. Az üzem mellett egy raktár is helyet kapott, mivel a vállalat az összeszerelésen kívül logisztikával, terjesztéssel és eladással is foglalkozik. Az osztrák cég 49 új munkahelyet teremtett – 150 milliós beruházással.
A második legnagyobb területen, 58 hektáron a Leaf International BV található. A holland édességgyártó konszern egymilliárdos beruházása első fázisban 120, később 350 új munkahelyet jelent. A cég cukorkákat gyárt és édesipari luxus termékek csomagolásával is foglalkozik 2006 végétől. Az egyik legkisebb cégnek számít a Slovintegra Energy Kft., mely 40 ezer négyzetméteren 1,75 millió koronából 2006 júliusában kezdett építkezni, s 30 munkahelyet hoz létre. A cég, mely alternatív módon termel majd hő- és villanyenergiát – kapacitásával lefedhetné az ipari zóna szükségleteit. A gépiparban vállalkozó német ZF Zachs Slovakia Rt. is már építkezik, 49 hektáron első fázisban 400 millió koronát, majd egymilliárd koronát ruházna be, így először 300 állást teremtene, később pedig további hétszáz embernek biztosítanának munkalehetőséget. A cég nagyszombati üzemével már 13 éve van jelen Szlovákiában, Léván is gépjárművekbe szükséges speciális alkatrészeket gyártanának és szerelnének össze. A legnagyobb beruházók között van a kanadai alumíniumfeldolgozó cég, az Alcan Slovensko Extrusions Kft., mely mintegy 80 hektáron építkezik több mint egymilliárd korona beruházásával, és 100-100 munkahelyet ígér. A keleti piac számára puha fémötvözeteket préselnek majd, a nyugati piacra pedig autóipari termékeket állítanak elő. A nemrég olasz tulajdonba került kozmetikai cég, a De Miclén Kft. 40 hektáron vállalkozik az ipari parkban. A beruházás nagysága 412 millió korona, 120-160 munkahely van kilátásban. A vállalat fogkrémek és kozmetikai készítmények gyártására specializálódik. A francia Arden Equipment SA szintén a gépipart képviseli, 800 ezer eurót fordítanak az építkezésre, és 700 ezret fektetnek a berendezésekbe. Három év múlva tervezik a gyártás megkezdését. Először 18, majd 26, később 36 embert vennének fel. A svéd Camfil SAS Production – ugyancsak 40 hektáron – szűrőberendezéseket gyárt majd, 150 munkahelyet teremt, 266 millió koronát fektet be, s még idén hozzálát az építkezéshez. Az utolsó, alig 30 hektáros telket a ZOK-system Slovensko Kft. vette bérbe, – az Alcanhoz és a Sachshoz hasonlóan – hiszen még mindig moratórium van az állami telkek eladására. A ZOK-system az alumínium-megmunkáló kanadai cég közelségét akarja kihasználni, annak préselt termékeiből üzleti polcrendszereket gyártana. Az ipari parkba csábított befektetőkkel a város vezetésének sikerült rövid időn belül pótolnia a dél-koreai Hankook Tire letelepedésének meghiúsulásával „kiesett” 1600 munkahelyet is, ezért is volt szükség az eredeti terület bővítésére.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.