GULYÁS ZSUZSANNAPárkány. A Párkányi Rubik Napraforgók című kiállítással vesz búcsút Párkánytól és Esztergomtól Andy Leleisi’uao szamoai származású új-zélandi művész.
Letelt a szamoai származású hídőr szolgálati ideje
GULYÁS ZSUZSANNA
Párkány. A Párkányi Rubik Napraforgók című kiállítással vesz búcsút Párkánytól és Esztergomtól Andy Leleisi’uao szamoai származású új-zélandi művész. Hídőrként három hónapot töltött Párkányban.
„Andy Leleisi’uao kritikus szemmel tekint a társadalmi, kulturális és politikai sztereotípiákra. Ez a kritikus látásmód grafikáin is megmutatkozik. Alkotásait egyedi ikonográfiai alakzatok, szimbólumok és fantáziaformák teszik izgalmassá” – fogalmazott Himmler György, a Párkány és Vidéke Kulturális Társulás elnöke. A társulás vállalta a hídőrök lakásaként és műtermeként szolgáló hídőrház működtetését. Az épületet az önkormányzat bocsátotta a művészek rendelkezésére. A Hídőr-projekt elindítója és legfőbb mecénása a Svájcban élő Frühauf házaspár. A program célja a különféle kultúrák, mentális, szociális, vallási és politikai nézetek közelítése. A hídőr tisztségét olyan személyek tölthetik be, akik a tudomány vagy a művészet eszközeivel képesek a mentális, szociális, vallási és politikai határok leküzdésére. A hídőrök elsődleges feladata a megfigyelés és a kapcsolattartás Párkány és Esztergom lakóival. Virtuális hidakat építenek, amelyek segítik megvédeni a valóságos hidakat. Észrevételeiket a Hídőr-naplóba jegyzik fel. Az első hídőr 2004-ben érkezett Párkányba. Őt három-, illetve hathavonta újabbak követték. A Vámház köz 2. szám alatti épületbe a világ minden tájáról érkeztek már művészek. „Andy Leleisi’uao műveit számtalan csoportos és egyéni kiállításon láthatta már a közönség. Egyebek mellett Ausztráliában, Németországban, Tajvanon és az Egyesült Államokban is” – mondta Himmler.
Andy Leleisi’uao a ma 18 órakor megnyíló, Párkányi Rubik Napraforgók című kiállításával vesz búcsút Párkánytól és Esztergomtól. Elmondása szerint az itt készült alkotásai a Mária Valériával folytatott napi „beszélgetések” vizuális megjelenítései, amihez párkányi és esztergomi barátai adták az ihletet. „Párkány csodálatos művészeti és kulturális élmény volt számomra. Nehéz szívvel és kedves emlékekkel hagyom itt a várost” – nyilatkozott az új-zélandi művész.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.