Badin Ádám rendező, Rozsnyó
Abba nincs joga beleszólni senkinek, hogy egy ügynökmúlttal rendelkező gyülekezeti tag távozzon-e a közösségből vagy sem. Az evangélikusoknál nincs kiközösítés vagy kiátkozás. Ez a kegyelem egyháza, s ha az illető bűnbánatot gyakorol, megkapja az isteni kegyelmet.
Lemondjanak tisztségükről azok a lelkészek, akik együttműködtek a titkosszolgálattal?
Abba nincs joga beleszólni senkinek, hogy egy ügynökmúlttal rendelkező gyülekezeti tag távozzon-e a közösségből vagy sem. Az evangélikusoknál nincs kiközösítés vagy kiátkozás. Ez a kegyelem egyháza, s ha az illető bűnbánatot gyakorol, megkapja az isteni kegyelmet. Választott, funkcióban lévő egyházi embernek azonban távoznia kellene. De mindenhonnan, nem csak az egyházból. Volt ügynökök ne töltsenek be funkciót! Ez erkölcsi kérdés.
Gecse Annabella, Baraca
Talán még meg is érthetők azok az emberek, akiket kényszerítettek az együttműködésre. Itt is különbséget kell tenni azonban azok között, akiket az ötvenes években, a legvadabb időkben kényszerített a titkosrendőrség, és azok között, akiket a hetvenes vagy a nyolcvanas években, amikor azért már nem lehetett olyan egyszerűen eltenni láb alól senkit. Ugyanakkor a meg nem alkuvás példájaként ott vannak az ellenreformáció idején gályarabságra hurcolt protestáns lelkészek és prédikátorok. Másrészt igazságtalan lenne azokkal a papokkal és egyházi emberekkel szemben, akik nem voltak besúgók, ha a könnyűnek találtatottakkal nem történne semmi. Egyet tudok érteni a református egyház azon kezdeményezésével, hogy az érintett papok és világi tisztviselők mondjanak le tisztségükről. Ez jelentheti a múlttal való szembenézés útját. Saját múltjával mindenkinek szembe kell néznie, s vállalnia kell tettei következményét.
Kovács-Buna Márton főiskolai hallgató, Ipolyság
Ha egy papról kiderül, hogy besúgó volt, akkor már nem tudja ellátni a feladatát, ezért természetesen vissza kell vonulnia. Egy pap az erkölcshöz való hozzáállásában első az elsők között. Ha gyenge volt, és nem tudott a kísértésnek vagy a kényszernek ellenállni, többé már nem nézhetek föl rá. Egy pap nem átlagember. Ha hivatalos személy követ el valamit, azt mindig szigorúbban ítélik meg. Attól elvonatkoztatva, hogy magasabb rendű elvek alapján működik, az egyház is egy szervezet, s mint minden más szervezetbe, ide is bekerülhet a búza közé a konkoly is. Ez engem az egyházba vetett hitemben nem ingat meg, korrupt rendőrökről, vagy műhibát elkövető orvosokról sem az jut eszembe, hogy az igazságszolgáltatás vagy a gyógyítás alapjában véve rossz. Jól meg kell gondolni, kinek engedjük, hogy reverendát öltsön. De meg kell vizsgálni, hogy kényszer hatására, vagy aljas indokból vált-e a pap ügynökké. De bárhogy van is, ellentmondott a keresztény alapelveknek. Ilyen ember nem mondhatja, hogy tartsunk ki, és a nehéz időkben álljunk helyt.
Szántó Zsuzsanna könyvelő, Dunaszerdahely
Ha a politikából se távoznak a volt ügynökök, akkor miért tisztítaná meg az egyház a berkeit? Egyébként vállalni kellene a felelősséget a tetteikért. Ha kiderül az egyházi személyekről, hogy ügynökök voltak, hiába védekeznek, senki nem veszi figyelembe, milyen módszerrel szervezték be, hogyan vették rá őket a besúgásra. Ha belegondolok, ez azért undorító: gyónni egy volt ügynöknek... (kov, sk, forgács, jom)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.