Lekér – szabadidős értékmentés

<p>Lekér. Ha kell, helytörténeti kiállításokat szerveznek, ha kell, temetőt takarítnak vagy gyermeknapot rendeznek a négy éve alakult Dudich Ferenc Polgári Társulás tagjai.</p>

GULYÁS ZSUZSANNA

A lelkes lekéri lokálpatrióták rozoga padlásokon járva, idős emberek autentikus beszámolóit hallgatva, a falu kitelepített lakosait felkeresve – a múlt megannyi apró töredékét felkutatva és összeillesztve – próbálják ébren tartani a falu emlékezetét.

„Tulajdonképpen belenőttem a hagyományőrzésbe, viszont helytörténeti kutatásokkal családunkban senki nem foglalkozott” – mondta Juhász Gábor, a társulás elnöke. Kezdetben csak a lebontásra ítélt öreg parasztházak padlására kéredzkedett fel, később diktafonnal házról házra járva faggatta a falu öregjeit. „Időnként a legnagyobb patkánypiszok alól került elő egy-egy érdekes dokumentum vagy fotó. Egy véletlen folytán került hozzám az a korabeli magnószalag is, amelyen olyan autentikus lekéri népdalok is hallhatók, amelyek Ág Tibor gyűjtésében sem szerepelnek. Édesapámmal digitalizáltuk a 28 perces anyagot. A szalag érdekessége, hogy a dalok mellett humoros történeteket is tartalmaz a felvétel” – mesélte Gábor.

A közelmúltban a falu egykori iskolájában – amely jelenleg Csemadok-házként működik – a Dudich Ferenc Polgári Társulás önkéntesei helytörténeti kiállítást rendeztek, ahol a korabeli fotók mellett régi szerszámokat, könyveket, katonai egyenruhákat is láthattak az érdeklődők. A tárlat bizarr részét képezték azok a közel százéves állatpreparátumok, amelyekre Juhász Gábor egy lomtalanítás alkalmával bukkant. A kiállított anyag egy része most is a Csemadok-házban, más része az alakulófélben levő könyvtárban látható. „Sajnos 2012-ben megszűnt a lekéri kisiskola. Azon dolgozunk, hogy régi helyéről ebbe az épületbe költöztessük a könyvtárat. Szeretnénk egy tájházat is, ahol az elmúlt években összegyűjtött helytörténeti anyag méltó helyet kaphatna” – nyilatkozott a Dudich Ferenc Polgári Tárulás elnöke.

Juhász Gábor gyűjteményében a fotók és a néprajzi anyag mellett valódi ritkaságok – korabeli számlák, vasúti menetrendek, receptek és étlapok – is szerepelnek. „Előfordult, hogy a számítógépen rögzített adatok eltűntek, mert tönkrement a merevlemez. Ötéves munka veszett kárba. Elölről kellett kezdenem a gyűjtést. Így viszont új információkkal, adatokkal, képekkel gazdagodtam. Újra fel kellett kerestem azokat, akik korábban segítettek, és mivel régi ismerősként üdvözöltek, sokkal közlékenyebbek voltak, mint korábban” – fogalmazott.

Juhász Gábor munkája mellett jelenleg három könyvön dolgozik: két helytörténeti és egy Garam menti falvakat bemutató kiadvány írása köti le szabadidejét. Szeretné, ha legalább az egyik elkészülne karácsonyig.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?