Köbölkút. A tavalyi, mintegy 700 ezer átvonuló fecskéhez képest idén szeptember közepén már csak mintegy 300 ezer madarat tudtunk összeszámolni, ráadásul az érkező fecskék mintegy 30 százaléka alultáplált, legyengült, rossz egészségi állapotban lévő példány volt.
Legyengült, veszélyeztetett vándormadarak
Az akción Alfréd Trnka docens, ornitológus a Szlovák Tudományos Akadémia külső munkatársa, valamint Szinai Péter, a Pest Környéki Madarászkör elnöke, nemzetközi ornitológiai összekötő is részt vett. Alfréd Trnka a közelmúltban egy madártani szakkönyvet is megjelentetett a párizsi mocsarak élővilágáról a Gbelcia Crassiceps Polgári Társulás gondozásában, s Szinai Péterrel együtt már 1996 óta figyelik az itt pihenő és költő, s az innen Afrika felé vándorló madarakat. Közülük mindig a fecskék érkeztek a legnagyobb számban, főleg a Baltikumból, Svédország és Finnország déli területeiről. Itt táplálkoztak, pihentek pár napot, s innen indultak tovább dél felé. Ám mivel az aszály és a rendszeres szárazság, valamint a talajerózió mára már szinte visszafordíthatatlan változásokat okozott a lápon, s ennek következtében a táplálék és a vízfelület is jóval kisebb, mint akár 5 évvel ezelőtt, a madarak is kezdik elkerülni a természetvédelmi területet.
Ha az állami környezetvédelmi hatóság és az illetékes hivatalok a folytonos jegyzőkönyvezésen és tanácskozásokon, valamint az ígéreteken túl nem nyújtanak sürgős segítséget, pár éven belül ez már csak egy halott, elburjánzott, ugyanakkor elsatnyult nádas lesz, madarak és ritka kétéltűek, emlősök nélkül – mondta Matej Medved. (buch)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.