<p>Tiltakozást váltott ki a város oktatási és nevelési intézményeit látogató gyerekek szüleinek körében, hogy az önkormányzat szeptember 1-jétől új illetéket, úgynevezett étkezési hozzájárulást vezetett be. A szülői szövetség több iskolában, óvodában aláírásgyűjtést szervezett.</p>
Lakossági fórum az étkeztetési hozzájárulás miatt
A dunaszerdahelyi képviselő-testület 2011 júniusában elfogadott, a parlament által tavaly jóváhagyott törvénymódosítással összhangban álló kötelező érvényű városi rendelete gyerekenként havi hat, városi hűségkártyával rendelkező, illetve szociálisan hátrányos helyzetűek esetében havi három euró étkezési hozzájárulás befizetésére kötelezi a szülőket. Az egyazon oktatási vagy nevelési intézményt látogató testvérek esetében az illeték szintén három euró Szeptember elején a rendelet végrehajtása felháborodást váltott ki, különösen a többgyermekes családok körében; a szülők közül sokan méltánytalannak tartották, hogy az önkormányzat havi 6–12 eurós, vagy akár ennél nagyobb összeggel terheli a családi kasszát havonta. A helyzetet orvosolandó az önkormányzat a Városházán szeptember 24-én lakossági fórumot hívott össze, amelyen az óvodák, iskolák, illetve a szülői közösségek képviselői vettek részt. Bindics Zsolt (Híd), a képviselő-testület pénzügyi és vagyonjogi bizottságának elnöke tájékoztatásképp elmondta: az óvodai és iskolai étkezdék 70 ezer eurós deficitet termeltek, az önkormányzat számára két lehetőség kínálkozott: a hiányt Dunaszerdahely lakosságának egészére hárítják, és a helyi adók és illetékek emelésével reagálna rá, vagy azokkal fizettetik meg, akik ténylegesen igénybe veszik az étkezdék szolgáltatásait.
„A helyzetet súlyosbítja, hogy a városi tanintézményeket látogató, ám a szomszédos településeken élő gyerekek is Dunaszerdahelyen termelnek hiányt” – tette hozzá Bindics. Az iskolaigazgatók megjegyezték: az érvényes előírások értelmében az ebédjegy címén befizetett étkeztetési díjat az intézmények kizárólag élelmiszer-alapanyagok vásárlására fordíthatják, nem költhetik a konyha korszerűsítésére, minek következtében azok többsége mára rossz állapotba került. A havonta fizetendő étkezési hozzájárulás tehát a konyhák fenntartását szolgálná. A szülők szerint viszont az átalánydíj helyett az étkezések számától függően kellene beszedni az illetéket. Ennek kapcsán Molnár Tímea, a Városi Hivatal közoktatási, szociális, sport- és kulturális főosztályának vezetője elmondta: az önkormányzat felmérést készített arról, miképp orvosolják ezt a problémát Szlovákia más településein. Besztercebánya megyében például a hozzájárulás összege étkezésenként 30 centig terjed, míg a galántai óvodák egyikében napi háromszori étkezés esetében 60 cent, Nagymácsédon étkezésenként 10 cent, míg Rimaszombatban napi 10 cent. A hasonló, napi vagy étkezésenként fizetendő hozzájárulás bevezetése a közeljövőben a plénum elé kerül.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.