Közel kétezer petróleum- és olajlámpa rejtőzik egy tévészerelő műhelyében

Még nem tudni, hogy Barla gyűjteménye valóban a világ legnagyobbja vagy sem
Kassa |

Cyril Barla gyűjteményében ritka réz-, kerámia-, majolika- és üveglámpák találhatók különböző méretben – a miniatűr lámpától a két méter magas darabig. Gyűjteménye nemcsak Szlovákiában, hanem valószínűleg a világon is a legnagyobb, ezért 2022 végéhez közeledve azon törekedett, hogy bekerüljön a Guinness Rekordok Könyvébe.

A szlovákiai rekordot igazoló bizonyítványt egy kassai lakos tavaly áprilisban szerezte be 1943-as lámpaszámmal. A múlt év végefelé véghezvitt számlálás a világrekord céljaira egy újabb kiegészítést hozott: Barla régi tévészerelő műhelyében összesen 1976 darab lámpa található. A rendelkezésre álló információk szerint senkinek sincs több ilyen lámpája. A nyugdíjas éveit élvező kassai férfi közel fél évszázada gyűjti a lámpákat, amit utazással és a tüzelőanyaggal működő lámpák történetének megismerésével ötvöz. Gyűjteményét korábban múzeummá akarta alakítani, de ahogy azt lapunknak elmondta, a városi önkormányzat  nem mutatott különösebb érdeklődést a lámpái iránt. Antik lámpái a világ különböző részeiről származnak. „Vannak lámpáim Ausztráliából, az Egyesült Államokból, ázsiai országokból, mondhatni a világ összes olyan országi képviselteti magát itt, amely iparilag fejlett volt ahhoz, hogy ilyen világítótesteket gyártsanak. Indiából olyan lámpák kerültek a kezembe, amelyek Angliában készültek. Kínában a piacon vettem egy régi lámpát, és miután megtisztítottam, találtam rajta egy feliratot, hogy Japán és Kína számára készült Hamburgban” – mesélte a gyűjtő, akinek gyűjteményében ritka réz-, kerámia-, majolika- és üveglámpák találhatók különböző méretben a miniatűr lámpától a két méter magas darabig. A mechanikus olajlámpák a 18. és 19. századból származnak. Az óraműves mechanizmussal ellátott lámpák, amelyek egy szivattyút hajtottak, hogy az olajat pumpáljon az égőbe, felhúzáskor hat órán át világítottak. A petróleum bevezetése, amely jobban átitatta a kanócot, egyszerűsítette a világítást, és új lámpaformákat hozott létre. Fejlett ipari és kézműves termelésüknek az elektromosság megjelenése vetett véget. Sok lámpa a kidolgozottságával és díszítettségével hívja fel magára a figyelmet. Nálam többnyire szalonlámpák vannak, melyek elsősorban a gazdag emberek asztalánál voltak elhelyezve. Ezt azt jelenti, hogy nem lehetettek holmi csúnya darabok, hanem inkább csecsásak. Az ilyen lámpákra öröm ránézni” – zárta a fanatikus gyűjtő.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?