Kövér László a Martoson tartott Esterházy Közéleti Tábor nyitó fórumán (fotó: Krizsán Csaba/MTI)
Kövér Martoson: az EU jövőjéről szóló vita arról szól, hogyan legyünk az Egyesült Államok csicskásai
A magyar Országgyűlés elnöke szerint az, amit az európai politika ma művel, az teljesen valóságidegen politika, olyan politika, amely teljesen figyelmen kívül hagyja a saját választópolgárainak a legalapvetőbb exisztenciális érdekeit is – adta hírül az MTI.
A politikus az Esterházy Közéleti Tábor – egyébként nem sajtónyilvános – nyitó fórumán fejtette ki a gondolatait. Az Magyar Távirati Iroda összefoglalója szerint Kövér többek között a nemzetpolitika alapértékeiről, az Ukrajnában zajló háború hátteréről, valamint az EU jövőjéről zajló európai vitáról is beszélt. Utóbbiról azt mondta: nem arról szólnak az e vita mögötti törekvések, hogy mi legyen az EU szerkezete, vagy hogy miképpen tudjon Európa megfelelni a kihívásoknak, hanem arról, hogyan helyezkedjen el Európa úgy, hogy az Amerikának megfeleljen.
„[A vita arról szól] hogy hogyan legyünk csicskásai, kisegítő hadai annak az Egyesült Államoknak, amely azzal a kihívással küszködik, hogy nem lesz a világ egypólusú, hanem abba az irányba halad, hogy több hatalmi központ alakul ki“
– jelentette ki a Fidesz politikusa.
Úgy látja, a kérdés, ami majd az emberiség jövőjét el fogja dönteni, az lesz, hogy ezek között a hatalmi központok között a versengés vagy az együttműködés dominál majd. A házelnök emellett úgy vélte, a Ferenc pápa által is kiprovokáltnak minősített ukrajnai háború a valódi oka nem Donbaszban, nem az Ukrajna és Oroszország közötti feszültségekben keresendő, hanem abban a második világháború után kimondott amerikai stratégiában, miszerint „Amerikát benn, Oroszországot kinn, Németországot pedig lent kell tartani”.
Kövér kiemelte: az előállt helyzetnek az az oka, hogy az Egyesült Államok vészesen közeledik ahhoz, hogy elveszíti a világ első számú hatalma címet, mivel Kína belátható időn belül gazdasági értelemben is lekörözi. Van egy amerikai rémálom, amely az, hogy Portugáliától Kelet-Ázsiáig egy egységes gazdasági térség jön létre, ahol a benne lévők szabadkereskedelmi térségként létrehozzák a világ gazdasági központját. „A szándék kétségkívül az, hogy Európát le lehessen választani erről a gazdasági térségről, amelynek a törésvonala Oroszország és a tőle nyugatabbra eső területek között húzódik” – fejtette ki.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.