Konferencia Rákócziról

Kassa. A Rákóczi-szabadságharc 300. évfordulója alkalmából péntektől vasárnapig háromnapos szakmai konferenciát rendez Kassán a Civias Cassoviensis Polgári Társulás, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége, valamint a Szlovákiai Magyar Történelemtanárok Egyesülete.

Kassa. A Rákóczi-szabadságharc 300. évfordulója alkalmából péntektől vasárnapig háromnapos szakmai konferenciát rendez Kassán a Civias Cassoviensis Polgári Társulás, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége, valamint a Szlovákiai Magyar Történelemtanárok Egyesülete. A találkozó védnöke Czimbalmosné Molnár Éva, a Magyar Köztársaság Kulturális Intézetének igazgatója, a költségeket pedig teljes egészében magyarországi pénzből fedezik. Hozzávetőlegesen száz résztvevőt várnak Kassára, elsősorban történelemtanárokat a határ mindkét oldaláról. Kozsár Júlia, a fő szervező polgári társulás elnöke és a pedagógusszövetség területi választmányának elnöke lapunknak elmondta, hogy valamennyi iskolába küldtek meghívót, és az érdeklődés a vártnál is nagyobb. A tanárokat főleg az lepte meg, hogy a konferencián való részvétel ingyenes, a program pedig rendkívül színes és változatos, többek között a sárospataki várba és a borsi Rákóczi-kastélyba is ellátogatnak a résztvevők. A fejedelem rodostói házának pontos mása, amely Kassán épült fel, az első napi látnivalók között szerepel, az idegenvezető Pollák Róbert, a Kelet-szlovákiai Múzeum igazgatója. Természetesen, Rákóczi sírját is megkoszorúzzák a kassai Szent Erzsébet-dómban, este pedig A vezérlő fejedelem címmel iskoladrámát láthatnak a résztvevők a zuglói Széchenyi István Általános Iskola önképzőkörének előadásában. Másnap Szerencsről, Sárospatakról, Nyíregyházáról, Budapestről és Miskolcról érkeznek előadók, akik külön foglalkoznak Zrínyi Ilona jelentőségével, a család gazdasági helyzetével és Tokajhegyalja borászatában játszott szerepével. Kónya Péter, az eperjesi egyetem tanára a Rákóczi-szabadságharc Eperjesre gyakorolt hatását elemzi, a somorjai származású Limpár Péter pedig arról ad elő, hogy a Felvidék miként kapcsolódott be a korabeli harcokba. Természetesen, szóba kerül a fejedelem kassai újratemetésének története is, valamint a kuruc kor a magyar költészetben és zenében.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?