Kolozsvárra került az idei Jókai-díj

<p>Komárom. Kilencedik éve Jókai Mór születésének évfordulójához kötődően adják át Komáromban a nagy mesélő nevével fémjelzett Jókai-díjat.</p>

V. KRASZNICA MELITTA

A díjat 2006-ban az író emlékének ápolására, életművének kutatására és népszerűsítésére hozta létre Végh József és néhai Szénássy Árpád (mindketten a Magyar Kultúra Lovagjai) ötlete nyomán a komáromi Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület (JKME), valamint a budapesti Falvak Kultúrájáért Alapítvány. Az idei díjátadó az egyesület által az író születésének 190. jubileumára meghirdetett Jókai-emlékév jegyében zajlott.

Keszegh Margit, a JKME elnöke bevezetőjében rámutatott, az irodalmi pályázatra minden évben szerte a Kárpát-medencéből érkeznek írások, a díj elkerült már az anyaországon kívül Szlovéniába és Dél-Szlovákiába, ezúttal pedig erdélyi nyertest köszönthettek a kolozsvári Böjthe Pál személyében. A tavaly meghirdetett téma a Kiegyezés és a századforduló kora Jókai írásaiban volt, hét pályamunka érkezett. Műfajilag volt köztük tanulmány, esszé, fejtegetés, fikciót is beépítő elbeszélés jellegű írás. A szerzők egy része Jókai-publicisztikákat, az író politikai tevékenységét, felszólalásait elemezte, míg mások Jókai kiegyezés után íródott regényeit vették górcső alá. Kustyán Ilona nyugalmazott tanár, a bírálóbizottság tagja értékelésében a nyertes pályamű igényességét, alaposságát emelte ki. A szerző az adott korszakban a sajtóban megjelent Jókai-írásokat elemezte, párhuzamba állítva azokat a politikai törekvésekkel. „A bírálóbizottság örömmel állapította meg, hogy az idei pályázatra beérkezett munkák hozzájárultak a Jókai-életmű teljesebb és szélesebb körű megismeréséhez” – mondta Kustyán Ilona. Böjthe Pál a fődíjon kívül, aminek tárgyiasult formája Jókai Mór kezének másolata, arany díszoklevelet kapott, és átvehette a Szénássy Árpád családja által adományozott könyvcsomagot is. A zsűri további három díszoklevelet és két, a részvételért járó oklevelet osztott ki. A JKME meghirdette a jövő évi pályázat témáját is: Jókai-emlékhelyek és kialakításuk történeti háttere.

A díjátadót követően a Selye János Gimnázium diákjai, a Gaudium vegyes kar, valamint a helyi művészeti alapiskola növendékei, kamarazenekara és tanárai adtak zenés-irodalmi műsort Jókai és Komárom címmel. Keszegh Margit emlékeztetett rá, hogy a Jókai Egyesület első 25 évének legjelentősebb eseménye éppen Jókai Mór születése 100. évfordulójának megünneplése volt 1925-ben. Kilencven évvel ezelőtt a Kultúrpalota dísztermében – ahol a mostani ünnepség is zajlott – Jókai Az arany ember című darabját mutatta be műkedvelő társulat nagy sikerrel.

A hagyományoknak megfelelően a rendezvény záróakkordjaként az ünnepség résztvevői megkoszorúzták Jókai Mór szobrát.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?