Kitüntették a pozsonyi természetvédőket

<p>Pozsony. Március végéig tart a Duna dévényi ágának revitalizációja, a munkálatok befejezését kora tavaszra tervezik. Az ág tisztítását és újraélesztését a Pozsonyi Regionális Természetvédő Egyesület (BROZ) végzi. Az egyesület munkáját már nemzetközi szinten is elismerték.</p>

ÚJ SZÓ-TUDÓSÍTÁS

A dévényi ág a Duna és a Morva folyó találkozásától egy kilométerre van, a dévényi várrom közelében körülöleli a Szláv-szigetet. A víz azonban csak ritkán, magas vízálláskor áramlik a sziget körül. Az év legtöbb napján az ág száraz, vagy csak állóvíz van benne. A revitalizációval szeretnék elérni, hogy a dévényi ágban teljes hosszában folyjék a víz. A torkolatnál a meder alját két méterrel mélyítik, a régi, 28 méter hosszú parterősítést eltávolítják.

A Pozsonyi Regionális Természetvédő Egyesületet idén kitüntették a nemzetközi „Award of excellence in biodiversity protection 2014” díjjal, a biodiverzitásért tett munkájuk eredményeiért. A díjat a CEEweb for Biodiversity ítéli oda minden évben. Ez a civil szervezeteket összefogó nemzetközi hálózat már 20 éve működik a biodiverzitás védelméért Közép- és Kelet-Európában. A BROZ az egyik madárvilág védelmében indított Life projektjéért kapta a kitüntetést. A sarlósfecske és a denevérek védelme az épületekben Szlovákiában program az első egységes össznemzeti projekt a lakott helyeken élő madarak és denevérek, valamint azok fészekhelyeinek védelmére. A szakértők egyebek mellett az újítást is díjazták: a projektben szerepel egy javaslat a szigetelt épületek falára helyezhető több száz speciálisan megtervezett kis bódéról. A Life projektet az Európai Bizottság és a szlovák környezetvédelmi minisztérium is támogatta.

„Napjainkban a sarlósfecskére és a denevérekre a panelházak külső szigetelése jelenti a legnagyobb veszélyt, mivel így elvesztik búvóhelyüket, fészküket. Egyre több épületet szigetelnek gyors tempóban, ezért a madarak gyorsan elvesztik élőhelyüket. Mivel ezek a madárfajok és denevérek védettek Szlovákiában, a szigetelés miatt tönkretett fészkeik helyett kötelező új fészekhelyeket létrehozni. Ezek az élőlények nagyon hasznosak a lakott területeken, naponta szúnyogok és más, kellemetlen rovarok tömegét fogyasztják el” – közölte Peter Lipovský, a BROZ tagja. Hozzátette, az élővilág védelme a természetben és a városi környezetben is egyformán fontos. Az egyesület kapcsolatban van a szigeteléseket végző vállalatokkal, és előadásokon igyekeznek növelni az emberek felelősségérzetét. (szcs)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?