Kitagadnám a fiamat az örökségből

Elmúltam 70 éves, özvegy vagyok. Magántulajdonomban van egy háromszobás lakás, garázs, személyautó és betétkönyv. Van egy fiam, sajnos felelőtlen, alkoholista. Fennáll a veszély, hogy halálom után minden vagyonomat elissza, és a családjának nem ad egy centet sem.

Elmúltam 70 éves, özvegy vagyok. Magántulajdonomban van egy háromszobás lakás, garázs, személyautó és betétkönyv. Van egy fiam, sajnos felelőtlen, alkoholista. Fennáll a veszély, hogy halálom után minden vagyonomat elissza, és a családjának nem ad egy centet sem. Van két unokám, 26 és 16 évesek, rájuk szeretném hagyni a vagyonomat. Gondoltam ajándékozási szerződésre, esetleg szimbolikus összegért eladásra.

Olvasónk több módon is megvédheti fiától a vagyonát. Egy tartósan rendezetlen életet élő szenvedélybeteg utód magatartása alapul szolgálhat kitagadására (vydedenie). A kötelesrészre jogosult leszármazó helyett így annak gyermekei örökölhetnek közvetlenül. A kitagadási nyilatkozatban (listina o vydedení) meg kell jelölni a kitagadás okát. Ezt célszerű minél részletesebben, az igazságnak megfelelően körülírni, hogy az örökhagyó halála után ne lehessen érvényteleníteni. A kitagadási nyilatkozatot sajátkezűleg is meg lehet írni vagy tanúk előtt pl. nyomtatott dokumentumként aláírni, de a legbiztosabb, ha az örökhagyó közjegyző előtt tesz nyilatkozatot jegyzőkönyv formájában. E kitagadási nyilatkozat elhelyezhető a Központi Végrendelet-nyilvántartásban (Notársky centrálny register závetov), biztosítva, hogy a hagyatéki tárgyalásra előkerüljön. Ha az örökhagyó időközben meggondolná magát, pl. mert gyermeke jó útra tért, vissza is vonhatja a kitagadást.

Olvasónk úgy is dönthet, hogy fia nem érdemli meg a kitagadást és a teljes vagyontól való elzárást. Ez esetben végrendelet útján is rendelkezhet vagyonáról, de így felnőtt fia jogosult lesz a hagyatékból törvényes részének felére (ha egyedüli gyermek, akkor az egész hagyaték felére). Ez akkor is érvényes, ha a végrendeletből teljesen kihagyná őt, mivel fia megtámadhatná a végrendeletet és e részében érvénytelenítheti. Az örökhagyó emellett nem kötheti feltételekhez az örökség halála utáni használatát. A végrendeletben világosan meg kell jelölni az örökösöket, az általuk örökölt vagyontárgyakat/jogokat, ill. örökösrészeiket – ennek hiányában az örökösök egyenlő részben örökölnek, figyelembe véve azonban a törvényes örökösök minimális örökösrészéről szóló szabályt.

Az öröklésre, ill. kitagadásra vonatkozó rendelkezéseket a polgári törvénykönyv VII. része tartalmazza. A 40/1964-es törvény hatályos változata elérhető a JASPI internetes portálon (http://jaspi.justice.gov.sk).

(folytatjuk)

Veszelei Viktória jogász

(A cikk tájékoztató jellegű, nem minősül jogi tanácsadásnak.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?