Komárom. Átadták a Selye János Egyetem új, 450 férőhelyes kollégiumát, amely az eddigi diákszálló tőszomszédságában alig 9 hónap alatt nőtt ki a földből. A Sirály és a Sirály 2, ahogyan ezeket az épületeket nevezik, így már összesen közel 1000 hallgató befogadására alkalmas.
Kilenc hónap alatt épült fel Komáromban a Sirály 2 kollégium
„Mivel egyetemünknek nem volt pénze diákszálló építésére, viszont a lehető legtöbb, kollégiumot igénylő hallgatónknak szerettünk volna elszállásolást biztosítani, a tájainkon nem szokványos formát választottunk tervünk megvalósítására: a versenypályázat győztesének nemcsak a kivitelezést, hanem a beruházás finanszírozását is vállalnia kellett – árulta el Albert Sándor rektor. – A felépült ingatlant az egyetem hosszú távra bérbe vette és működteti is.” Mint megtudtuk, a tavaly ősszel kiírt pályázatra hárman jelentkeztek, ám ketten viszszaléptek, miután megtudták, hogy az egyetem által meghatározott feltétel értelmében legkésőbb 2007 augusztus végéig el kell készülnie a 450 férőhelyes épületnek. A nyaktörő terminust egyedül a COM-BYT Kft. vállalta, és augusztus végére el is készült a mintegy 110 millió korona beruházást igénylő épület.
Azzal, hogy az egyetem működteti az ingatlant, egyben bizonyos kockázatot is vállalt, hiszen a bérleti díjat akkor tudja zökkenőmentesen téríteni, ha az ingatlan maximális kihasználással üzemel. Mivel még mindig fejlődő egyetemről beszélünk – jövőre töltődik fel valamennyi évfolyam –, ezért idén nem telik meg teljesen a két kollégium. A fennmaradó helyeket az egyetem bérbe adta és munkásszállóként működik. „A bérleti szerződésünk a COM-BYT társasággal évente 10 hónapra szól, vagyis a nyári hónapokra ők keresnek lakókat – mondta Albert Sándor. – Azt is szerződésbe foglaltuk, hogy 20 év múlva egyetemünknek elővásárlási joga lesz az ingatlanra, amely egyetemi telken épült fel.” A rektor megjegyezte: Szlovákiában nincs még egy olyan felsőoktatási intézmény, amelyik teljes egészében ki tudja elégíteni a kollégiumi kérvényeket. „Általában az igénylők 25-40 százaléka jut csak be a diákszállóba” – tette hozzá.
Segítség a miniszterelnöki hivataltól
Albert Sándor egy további jó hírről is beszámolt lapunknak: a magyar miniszterelnöki hivataltól 2007–2009 között évente 30 millió forint támogatásra számíthat a Selye János Egyetem. Erre a pénzre annál is nagyobb szükség van, mivel az alacsony normatív támogatás (hallgatónként mindössze 22 ezer korona, miközben az alapiskolákban 27 ezer, a középiskolákban több mint 30 ezer korona a fejkvóta diákonként) miatt az egyetem havonta 1,5 millió koronás hiányt „termel”. Magyarországról idén már érkezett segítség: a Szülőföld Alaptól 16,3 millió, a magyar miniszterelnöki hivataltól és a magyar oktatásügyi minisztériumtól pedig 30-30 millió forintot kapott az egyetem. (vkm)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.