Számos szerepe mellett Puccini Manon Lescaut-jának címszerepéről vált híressé (A szerző felvétele)
Kiállítás a híres operaénekesnőről
Házy Erzsébet operaénekesnő tiszteletére rendeztek kiállítást a Nyárasdi kultúrházban, a világhírű operaénekesnő helyi gyökerei előtt tisztelegve.
A látogatók megismerkedhettek Házy Erzsébet színművész gazdag életművével és fontosabb szerepeivel. Az embernagyságú bemutató táblákon pályájának legmeghatározóbb állomásaira is kitértek, melyeket számos fotóval is illusztráltak. A kiállítást Németh Jolán, az egykori nyárasdi kézilabda csapat moszkvai olimpiát is megjárt játékosa és Jarábik Gabriella, a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeumának igazgatója nyitotta meg, valamint Bacsó László polgármester is beszédet mondott. A rendezvény a Hejrá Nyározsd Polgári Társulás és Nyárasd község önkormányzatának közreműködésével Nagyszombat megye támogatásával valósulhatott meg.
Zarándokút Budapestre
Örömömre szolgál, hogy megrendezhettük ezt a kiállítást. Egy olyan komoly kultúr személyiséghez van közünk, nekünk, nyárasdiaknak, akikre méltán lehetünk büszkék. A színésznő csupán 53 évet élhetett meg, 1982. november 24-én hunyt el, kereken 40 éve. Ez alkalomból szervezünk egy zarándokutat a budapesti Farkasréti temetőbe, ahol nyugszik. Aki velünk szeretne tartani, szívesen látjuk. Ha jobban belegondolok, halálakor hasonló korban volt, mint amiben most én. Azt hiszem, hogy bőven lett volna még a magyar kulturális életnek mit adnia. Ez a kiállítás egy jó olyan alkalom arra, hogy jobban megismerjük őt. Mi, akik szervezkedünk és fejlesztéseket végzünk a faluban, hamarosan új utcákat nyitunk majd. Általa lett olyan hazai személyiségünk, akiről el is nevezhetünk egyet.
– mondta beszédében Bacsó László, Nyárasd polgármestere.
Keresnünk kellett egy olyan fontos hazai személyiséget, aki Magyarországhoz és Szlovákiához is egyaránt kötődik. Így esett a választásunk Házy Erzsébetre. Németh Jonánnak köszönhető, hogy a kiállítás Nyárasdra is megérkezhetett, illetve Kelemen Teréziának, a Liszt Intézet igazgatójának, aki az eredeti, pozsonyi kiállítást kezdeményezte. Az összeszedett anyagot először a Viac ako sused, azaz Több mint szomszéd nevezetű magyar kulturális héten mutattunk be idén június 8-án. A megnyitóra is érkeztek Nyárasdról és már akkor arról beszélgettünk Németh Jolánnal, hogy ide is elhozzuk.
- mondta Jarábik Gabriella.
Az évszázad Manonja-ruha
A kiállítás egyik legszebb darabja egy eredeti fellépőruha, melyben legnagyobb szerepét, Puccini Manon Lescaut-jának címszerepét énekelte. Amikor ezt a ruhát Klementisz Tamás, a Magyar Operaház magánénekese meglelte a raktárban, elkérte az operaháztól és saját költségén restauráltatta. A felújított ruhát eddig a Házy Erzsébet énekversenyeken láthatták. Erről a szerepéről kapta “Az évszázad Manonja” nevet. Örömmel jelentem be, hogy ezt a ruhát Nyárasd községnek ajándékozzuk.
– mondta büszkén Jarábik Gabriella a közönség előtt. A megnyitót követően Dunajszky Géza tanár, helytörténész a színházterembe invitálta a közönséget és egy vetítéssel egybekötött előadásban még több részletet árult el a művésznő életéről. A gazdag kiállítási anyagot Pozsonyból, a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeumából kölcsönözték.
Az évszázad Manonja című kiállítást legközelebb a komáromi Duna Menti Múzeumban tekinthetik meg szeptember végétől, ahol az eredetileg kiállított tárgyak minden darabja látható lesz.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.