Ki kit hagyott ki a szervezésből?

Komárom. Úgy tűnik, nemcsak Budapesten, hanem Komáromban is megosztottság jellemzi a március 15-ei ünnepségre való készülődést.

A napokban ugyanis Petheő Attila, a Csemadok Területi Választmányának elnöke felhívást tett közzé, amelyben egyebek között ez áll: „A rendszerváltozás óta eltelt közel két évtizedben a Jókai-szobor talapzatánál a Csemadok Komáromi Területi Választmánya, a Klapka téren a Csemadok Komáromi Alapszervezete volt a március 15-i megemlékezés házigazdája. Az idei ünnep más lesz. Hagyományt törnek meg az önjelölt, magamutogató szervezők, akik a Duna Televízió élő közvetítését kívánják felhasználni arra, hogy magyarságukat igazolják. Sokan vagyunk, akik fájlaljuk, hogy a politika kisajátítja nemzeti ünnepünket. Ezzel kísérletet tesznek arra, hogy megosszák és szembefordítsák egymással a komáromi magyarságot. … Kérünk minden ünnepelni vágyót, hogy őrizze meg az ünnep méltóságát és tiltakozásul a személyi kultusz ellen gyújtson gyertyát a Klapka-szobor talapzatán.”

Petheő Attila lapunk kérdésére elmondta, azért született a felhívás, mert szerette volna, ha a közvélemény tudomást szerez arról, hogy mellőzték a szervezők a Csemadok Területi Választmányát. „Úgy gondoltuk, az évtizedes hagyományoknak megfelelően a Jókai-szobornál a választmány készíti elő az ünnepséget. Meg is szólítottunk néhány fellépőt, szavalót, énekkart – mondta. – Utólag derült ki számunkra: feleslegesen tettük, a többi szervező az általuk összeállított programmal kész tények elé állított bennünket. Elégtételt és megtiszteltetést jelent viszont számunkra, hogy Kiss Mihály, aki évtizedekig volt a Csemadok TV titkára, a Klapka-szobornál a területi választmánnyal együtt koszorúz. A legnagyobb nemzeti ünnepünkön legfontosabb számunkra, hogy Komárom békésen ünnepeljen.”

Az idei ünnepség szervezői – amint az a meghívón áll – Komárom városa, a Magyar Kultúra és Duna Mente Múzeuma, a Csemadok Városi Alapszervezete, a városi művelődési központ, a Palatinus Polgári Társulás, valamint a Szüllő Géza Polgári Társulás. Jókai szobránál Bastrnák Tibor polgármester, a Klapka téren pedig Makovecz Imre Kossuth-díjas építész mond ünnepi beszédet. „Értetlenül és egyben felháborodva olvastam Petheő Attila felhívását – mondta a szervezők nevében Fehér Csaba, a múzeum igazgatója. – Értetlenül azért, mert a Csemadok Területi Választmányának sem az elnöke, sem a titkára nem keresett meg bennünket azzal, hogy szeretnék kivenni részüket a szervezésből. A múzeumkertben korábban valóban a területi választmány szervezte a március 15-ei ünnepségeket, mindaddig, amíg a múzeum élén olyan igazgatók álltak, akik nem akarták, vagy nem merték vállalni ezt a feladatot. 2005 óta azonban, amióta én töltöm be ezt a tisztséget, a választmánnyal közösen állítottuk össze a műsort. Erre a területi választmány új vezetése részéről nem mutatkozott akarat, most pedig úgy próbálják beállítani a dolgot, mintha kizártuk volna őket az előkészítés folyamatából.”

A múzeumigazgató szerint a szervezők száma is mutatja, hogy széles összefogásról van szó, és a sort nyugodtan bővíthette volna a Csemadok Területi Választmánya is. Egyben a szervezők és szónokok nevében visszautasítja azt a vádat, hogy magamutogatásról lenne szó. „Ugyanakkor azt gondolom, Komárom polgárai és a környék falvaiban élők – akik évről évre szintén szép számmal vesznek részt a komáromi megemlékezésen – megérdemlik, hogy a részesei legyenek a Klapka városából sugárzott élő közvetítésnek” – tette hozzá Fehér Csaba. (vkm)

Érsekújvárban sem megy simán

Érsekújvár. A korábbi hagyományoktól eltérően két megemlékezést is tartanak ma az érsekújváriak. Kultúrműsorral egybekötött hivatalos, és egy másik, gyertyás emlékezést is lesz az 1848/49-es szabadságharc és forradalom tiszteletére. A Csemadok helyi szervezetének székházánál 18 órakor tanintézmények, polgári szervezetek vezetői, és a környékbeli községek polgármesterei jelenlétében megkoszorúzzák Czuczor Gergely mellszobrát. Az ünnepi beszédet Gejza Pischinger polgármester mondja, majd Strba Sándor helytörténész Táncsics Mihályra emlékezik, az est vendége lesz a budapesti Szinnyei Merse Pál Gimnázium énekkara. „Érsekújvárban néhány barátommal csendes, gyertyás megemlékezést tartunk, tisztelegve a szabadságharc emléke előtt. 17 órakor találkozunk az érsekújvári Szent József-temetőben található, egykor ledöntött Kossuth-szobor talapzatánál” – tudtuk meg Stugel Tibortól, az Érsekújvári Regionális Művelődési Központ igazgatójától. A meghívó a város nem hivatalos honlapján olvasható, amelynek fórumán egyesek azt nehezményezik, hogy a szervezők idén a polgármestert kérték fel a központi ünnepségen a szónoklatra. A városi temető kertjébe fiatalok csoportját várják. (száz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?