Tavaly is két első osztály nyílt az iskolában
Két magyar első osztály nyílhat Királyhelmecen
A tavalyi adatokhoz képest nem változott jelentősen a magyar alapiskolába íratott gyerekek száma.
Szabó Ferdinánd, a Királyhelmeci Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola igazgatója lapunknak elmondta, a tavalyi beíratásra 31 gyereket hoztak el szüleik, közülük kettőnek azonban a szakpszichológus nem javasolta az iskolakezdést. A napokban tartott beiratkozási rendezvényen 32 gyereket írattak be a szülei, ez a létszám 2-3 fővel még növekedhet. Tavaly 38 elsős kezdhette meg tanulmányait a magyar alapiskolában, akkor is két első osztályt nyitottak. A városban idén 82 iskolaköteles gyerek van, a szlovák alapiskolába eddig 54-en jelentkeztek.
Szabó Ferdinánd elmondása szerint most például Bacskából, Perbenyikből, Vékéről, Bolyból és Tiszacsernyőből is hoztak gyerekeket az ünnepélyes beiratkozásra. Királyhelmecen egyébként soha olyan kevés elsőst nem írattak magyar iskolába, mint 2016-ban, mindössze 21 gyereket. A tavalyi 38 és a jelenlegi 32 elsős nem adhat okot az elégedettségre, ugyanis ezek az adatok egyáltalán nem tükrözik a város nemzetiségi arányait. Az elmúlt két évben az iskolában komoly összeget fordítottak fejlesztésre: 2016 végén saját forrásból több mint 25 ezer, 2017-ben pedig 35 ezer eurót költöttek erre a célra. A Komplex Instrukciós Program (KIP) keretében megvalósított csoportfoglalkozásokat Szlovákiában a következő két tanévben két helyen, Királyhelmecen és az ógyallai Feszty Árpád Alapiskolában és Óvodában fogják alkalmazni. Erre azután nyílt lehetőség, hogy a partnerekkel, a Komáromi Feszty Árpád Általános Iskolával, a budapesti Digitális Esélyegyenlőség Alapítvánnyal, valamint a Komáromi Rotary Clubbal közösen 460 524 eurós pályázatot nyertek el. Ebből a pénzből a főpályázó királyhelmeci alapiskolában 117 811 euró felhasználásával az instrukciós program alkalmazása mellett tananyagfejlesztésre, eszközvásárlásra, tankönyvek írására és egyéb segédanyagok létrehozására, valamint szakmai találkozók szervezésére is lehetőség lesz. Az iskolában egy másik sikeres pályázatnak köszönhetően két pedagógiai asszisztens, egy gyógypedagógus, valamint egy iskolapszichológus foglalkoztatásához kaptak segítséget. Az elnyert 139 109 eurót az önrésszel az intézmény fenntartója, a város önkormányzata egészítette ki. A másik pályázattal kapcsolatban ugyanígy jártak el, sőt itt, mivel utófinanszírozott projektről van szó, a város még a szükséges pénzt is előre az iskola rendelkezésére bocsátotta.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.