Két iskola is bezár az alacsony létszám miatt

<p>Galánta/Dunaszerdahely/Szenc/Somorja.</p>

ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ

Az általunk megszólított iskolaigazgatók többsége szerint szinte biztos, hogy kevesebb elsős ül be a magyar iskolák padjaiba, mint tavaly szeptemberben.

Szencen kevesebb első osztályos lesz

Szencen a Szenczi Molnár Albert Alapiskolában most pénteken és szombaton tartják a beiratkozást. Pénteken délután három órától először az iskola elsősei lépnek fel, majd a Kuttyomfitty társulat Eltáncolt cipellők című előadása következik, utána játékos foglalkozások várják a gyerekeket. „Sajnos kevesebb, 12–13 elsősre számítunk, ezen felül két ››virtuális« elsősünk lesz, az egyik Skóciában, a másik Londonban él. Nálunk fognak vizsgázni, és ha visszatérnek, várhatóan hozzánk jönnek. Sok a vegyes házasság, a csatázó szülő, aki az utolsó pillanatig gondolkodik azon, milyen iskolába írassa a gyereket, ezért jóslatokba nem nagyon tudunk bocsátkozni” – mondta Matus Mónika igazgató. Jelenleg 18 elsős jár az iskolába.

A galántai Kodály Zoltán Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskolában február 14-én és 15-én lesz a beíratás. Egyelőre nem tudják, hány elsőssel számolhatnak szeptembertől. Jelenleg 35 kisdiák jár az első osztályba.

Diószegen január 22-én, kedden tartják a beiratkozást a Petőfi Sándor Alapiskolában, reggel kilenctől műsorral várják a szülőket és a gyerekeket. Halász Máriától, az iskola igazgatónőjétől megtudtuk, jelenleg kilenc iskolaköteles magyar óvodás van a településen, kérdés, mennyit íratnak közülük a magyar iskolába. Jelenleg hét kiselsősük van.

Kosúton január 29-én lesz a beiratkozás, de nem sok jóra számítanak, egy, legfeljebb két iskolakötelest íratnak a magyar iskolába. A hét diákkal, két pedagógussal működő alsó tagozatos alapiskolába egy elsős jár. „Szerencsére még nem került szóba az iskola bezárása. Úgy gondolom, amíg a fenntartás a községen múlik, addig erre nem kerül sor. Nem jellemző, hogy más településre vinnék magyar iskolába a gyerekeket, a szülők a faluból inkább a szlovák iskolát választják. A helyi magyar óvodába 15 gyerek jár” – mondta Pálinkás Ildikó, a kosúti magyar iskola igazgatónője.

Pomichal Máriától, a féli magyar alapiskola igazgatónőjétől megtudtuk, hogy a több mint kétezer lakosú községben várhatóan 8–9 gyereket íratnak magyar iskolába, van köztük vőki és néhány jányoki is. A nyolcvan diákkal működő oktatási intézményben a jelenlegi második évfolyam a legnagyobb 14 gyerekkel. „Az előző években is próbálkoztunk nyitott nappal, programokkal, de nem sok sikerrel jártunk. Ha két szülő – ha mindkettő magyar is – elhatározza, hogy inkább a szlovák iskolát választja, nehéz ezt a döntést megváltoztatni” – vélekedik Pomichal Mária.

Két iskola bezár

Az alsóhatári négyosztályos alapiskolát tavaly december végén zárták be, szeptemberben már nem köszöntöttek új elsősöket. Az önkormányzat a tanulók alacsony létszáma miatt már nem tudta fenntartani. A diákok most már első osztálytól valamelyik környékbeli település iskolájába járnak.

Éberhardon június végén csengetnek utoljára a magyar iskolában, ahova jelenleg kilenc diák jár. „Tavalyelőtt volt utoljára elsősünk, tudjuk, hogy szeptemberben sem lenne. Így a gyerekek létszáma háromra csökkenne szeptemberre. Ennyi gyerekkel már nem lehetne fenntartani az iskolát” – mondta Račko Éva igazgatónő. Az iskola 1990-től működik egy összevont osztállyal.

Kevesebb elsőssel számolnak

Masszi János, a dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Alapiskola igazgatója elmondta, nem folytatnak beiratkozási kampányt, a tanév során együttműködnek a város óvodáival. „Együtt tartjuk az ünnepségeket, összejárunk, így nálunk nem zajlik külön kampány – közölte. – Viszont minden évben rendezünk játszóházat, idén január 26-án, szombaton. A gyerekek kézműves-foglalkozáson, mesedélelőttön vesznek részt, a szülőknek pedig könyvtárunk olvasótermében alkalmuk nyílik hivatalosan is beíratni csemetéjüket. Azoknak a szülőknek, akiknek ez az időpont nem felel meg, január 15-e és február 15-e között bármikor rendelkezésre állunk.”

Az igazgató elmondta: a tavalyi év kiugró volt a Vámbéry Alapiskolába íratott elsősök számát tekintve, négy első osztályt nyitottak, 106 gyerekkel. „Idén három első osztály indítását tervezzük – közölte. – Ez mintegy nyolcvan beíratott gyerek esetében reális, ugyanis a halasztások miatt általában tíz–tizenöt fős lemorzsolódással kell számolni.”

Bugár Gabriella, a somorjai Corvin Mátyás Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola igazgatója arról számolt be, hogy a tanintézmény 2012 decemberében nyílt napot szervezett az óvodások és szüleik számára. „Az óvodákkal természetesen egész évben tartjuk a kapcsolatot, rendezvényeinken rendszeresen vendégül látjuk őket – mondta. – Az elkövetkező iskolai évben mégis kevesebb elsőssel számolunk, mint a közelmúltban, ugyanis kevesebb az óvodás. Remélem, lesz hatása a Somorján folyó, közéleti személyiségek kezdeményezte óriásplakát-kampánynak, és olyan szülőket is sikerül meggyőznünk, akik korábban a szlovák iskola felé hajlottak.”

A somorjai Corvin Mátyás Alapiskola egy előkészítő és három első osztállyal működik; az utóbbit hatvannégy gyerek látogatja.

Az 596/2003-as törvény értelmében mindenki köteles iskolába beíratni gyermekét, aki szeptember 1-jéig betölti 6. életévét. (bé, la)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?