SZÁSZI ZOLTÁNInformációink szerint az adott Peťov – Pöténypuszta közötti híd esetében a nemzetközi tender dokumentációját a magyar fél készítette el, annak véleményezése a szlovák fél feladata lenne, de épp ez hiányzik a versenypályázat meghirdetéséhez.
Késhet az Ipoly-hidak építése
SZÁSZI ZOLTÁN
Információink szerint az adott Peťov – Pöténypuszta közötti híd esetében a nemzetközi tender dokumentációját a magyar fél készítette el, annak véleményezése a szlovák fél feladata lenne, de épp ez hiányzik a versenypályázat meghirdetéséhez. Ugyanakkor a szlovák oldalon kompetenciazavarok miatt máig nem tudni egyértelműen, a közlekedési minisztérium vagy Besztercebánya megye hivatott-e véleményezni a tender dokumentációját. A patthelyzet miatt a kivitelezési munkák idén őszre tervezett kezdése is csúszhat. Az Ipoly Hidak Újjáépítéséért Polgári Társulás képviselői a kialakult helyzet megoldása érdekében Milan Murgašt, a megyei önkormányzat elnökét is meglátogatták e héten. Jelenleg két Ipoly híd, a Rároš – Ráróspuszta és a Peťov – Pösténypuszta közötti hidakról van érvényes kormányközi megállapodás Szlovákia és Magyarország között Ezt a szerződést tavaly Göncz Kinga és Ján Kubiš írták alá Párkányban. A besztercebányai látogatáson a magyar fél arra figyelmeztette Besztercebánya megye vezetését, ha nem lesz kész a versenypályázat dokumentációjának kiértékelése, esetleg lemaradhatnak a kivitelezési versenypályázat kiírásával, és az uniós források merítése is kitolódhat. Mindkét híd építésére uniós forrásból szándékoznak ugyanis pályázni. A magyar fél képviseletében Sitku László főmérnök, a Közlekedésfejlesztési Koordinációs Központ osztályvezetője egy áthidaló megoldást javasolt a szlovák félnek. Eszerint 82 millió korona (2,733 millió euró) értékű forintot ajánlott fel a munkák megkezdésére. Milan Murgaš azt állítja, csak az érvényes törvények és szerződések szerint járhat el a megye vezetése az adott esetben is, ezek szerint pedig egy hidat Magyarország, egy hidat Szlovákia építtet meg. A döntéshozás joga Murgaš szerint jelen esetben a közlekedési miniszter kezében van. Amennyiben Lubomír Vážný nem utalja a döntés jogát a megyének, csak továbbítani tudja a magyar fél ajánlatát a szaktárca felé.
Az Ipoly Hidak Újjáépítéséért Polgári Társulás vezetőségi tagja, Molnár Katalin szerint nem tesz jót a bürokratikus huzavona a hídépítés ügyének. „Aggódom, mert nem látom azt, hogy egyértelműen kiállnának az Ipoly hidak újjáépítésének ügye mellett, évek óta tartó jogköri huzavonák lassítják a folyamatot. Mivel nincsenek tisztázva a megye és a közlekedési minisztérium közti feladatok, áll a hídépítés ügye. Január végétől egyetlen tollvonás sem történt az ügyben, pedig minden kellőképpen elő van készítve. Időhúzásnak érzem ezt az aktatologatást. A magyar fél elküldte a szlovák szaktárcának a tender dokumentációját, onnan azt a választ kapta, hogy ebben a megye dönt. A megye vezetése viszont nem tud erről. Aggódom, mert az Ipoly hidak újjáépítésén már több mint fél évtizede folyik a munka, amit most a jogkörök tisztázatlansága fékezhet meg“ – mondta el lapunknak Molnár Katalin.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.