A rimaszombati Gömör-Kishonti Múzeum október folyamán egy úgynevezett “füstölt” kerámia gyűjteményt állít ki a 19. századból. Az edényeket a múzeum a 20. század első felében szerezte meg a város nevesebb polgári családjaitól.
Kerámiagyűjtemény a 19. századból
A “füstölt” edények a sötét szürkétől a feketéig terjedő színű kerámiák, amelyeket máz vagy festés nélkül készítenek, és égetésükhöz főként magas gyantatartalmú fát használnak.
„Ezeket a kerámiákat egyszer kiégetik, majd a kemencében hagyják. Nagy mennyiségű fát tesznek alá, és az egész kemencét légmentesen lezárják. Ennek köszönhetően az oxigén elfogy, a fa csak parázslik és sok füstöt termel. A kerámia felülete magába szívja a kormot és a füstöt, így fekete, acélszürke vagy barna színt kap” – mondta Ľudmila Pulišová, a múzeum etnológusa.
Hozzátette, hogy az így előállított kerámiákat 12 órán át égetik, és körülbelül 48 óra elteltével veszik ki a kemencéből.
A gyűjtemény összesen 11 darab tárgyból áll, amelyeket a múzeum 1907 és 1938 között szerzett meg polgári családoktól. A fazekak, tányérok, edények és vázák a 19. században készültek, a legrégebbi 1801-ből származik.
(tasr)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.