Hradištská Moľva/Markovce/ Abara. Július utolsó napján a Nagymihályi járásban található Markovce közelében átszakadt az Ondava gátja.
Júliusban átszakadt az Ondava folyó gátja
A folyó vízállása ekkor 661 cm volt, amely közel 30 centiméterrel haladta meg a valamikor mért legmagasabb értéket. Ekkor még úgy tűnt, a kiömlő víz nem veszélyezteti a lakott településeket, csak a környező termőföldeket árasztja majd el. A gáton keletkezett rés azonban fokozatosan szélesedett, a folyó elmosta a töltés 150 méter széles szakaszát. A helyszínre érkező vízügyi szakemberek helikopterről figyelték az egyre kritikusabbá váló helyzetet, majd a kora esti órákban úgy döntöttek, Hradištská Moľva lakosságát evakuálják. A kitelepített lakosokat a tűzoltók Malčicén helyezték el. Bár délután Vladimír Kundrat, a vízügyi hatóság egyik illetékese még úgy nyilatkozott, reményei szerint nem lesz szükség további falvak evakuálására, az éjszaka folyamán Markovce legalacsonyabban fekvő részén található épületek lakosainak is el kellett hagyniuk a házaikat. Az árvíz miatt végül hat településről összesen 180 embert evakuáltak: Malčicéről 30-at, Markovcéről 70-et, Kačanovról 30-at, Falkušovcén 15-öt, valamint Petrikovcéről is 15-öt. A legtöbben két nap múlva már visszaköltözhettek otthonukba, ám a moľvai családok továbbra is a malčicei iskolában kialakított ideiglenes szálláshelyen voltak elhelyezve. Ha a gát a folyó túlsó partján szakadt volna át, egyesek szerint az alig néhány kilométerre fekvő Tőketerebes is veszélybe kerülhetett volna. A legnagyobb károk a termésben keletkeztek, a víz a környező kertek nagy részét elborította. Megrongálódtak azok a házak is, amelyek részben vályogból épültek. Az ingatlanok többsége nem volt biztosítva, így valószínűleg az árvíz sújtotta falvak lakói kártérítésre sem jogosultak. A gáton keletkezett szakadást a tűzoltók katonák segítségével igyekeztek elzárni, a résbe helikopterről fémkonstrukciót eresztettek le, illetve teherautókról köveket és homokzsákokat dobtak. A víz azonban továbbra is a termőföldekre ömlött, így Falkušovce és Abara között mintegy 30 négyzetkilométeres tó keletkezett. A déli irányba terjedő víz Abarát is veszélyeztette, a Tőketerebes és Nagykapos közötti autóút pedig napokig járhatatlan volt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2010. 07.21.
Tiszta 1-es a szerdai Új Szóban!
2010. 03.02.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.